Ekonomi ve ParaHaber

Suudi Arabistan, Türkiye ile 5 Milyar Dolarlık Mevduat Yapmaya Yakın Olduğunu Söyledi

Suudi Arabistan, Türkiye ile 5 Milyar Dolarlık Mevduat Yapmaya Yakın Olduğunu Söyledi

Suudi Arabistan, Türkiye ile 5 Milyar Dolarlık Mevduat Yapmaya Yakın Olduğunu Söyledi

Suudi Arabistan Maliye Bakanlığı sözcüsü Salı günü yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan ve Türkiye‘nin Riyad’ın Türkiye merkez bankasına 5 milyar dolarlık mevduat yatırmasını görüştüklerini söyledi.

Sözcü, Reuters sorgusuna e-postayla yanıt olarak, “(Türkiye merkez bankasıyla 5 milyar ABD doları tutarında bir mevduat yapmak için son görüşmeleri yapıyoruz”) dedi.

Türk Merkez Bankası konu hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Konuyla ilgili bilgisi olan bir Türk yetkili, Suudi Arabistan ile takas veya mevduat anlaşması konusundaki görüşmelerin son aşamada olduğunu söyledi.

Türk ekonomisi, düşen lira ve %85’in üzerine çıkan enflasyon nedeniyle kötü bir şekilde gerildi ve bir takas veya mevduat anlaşması, Türkiye’nin azalan döviz rezervlerini artırabilir.

Analistler, bunun Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Haziran 2023’te yapılacak seçimler öncesinde desteğini artırmasına da yardımcı olabileceğini söylüyor.

Türkiye’nin merkez bankasının birkaç muadiliyle yerel para birimlerinde toplam 28 milyar dolar değerinde takas anlaşmaları var. Çin ile 6 milyar dolar, Katar ile 15 milyar dolar, Birleşik Arap Emirlikleri ile yaklaşık 5 milyar dolar anlaşma imzaladı.

Ülkelerin merkez bankaları arasındaki görüşmelerin ivme kazanması, Ankara ve Riyad’ın Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2018’de öldürülmesinin ardından kopan bağları onarmak için ortak çaba göstermesinin ardından geliyor.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir