Sosyal Yardımlar
Ekonomi ve Para,  Yaşam

Sosyal Yardımlar ve İşsizlik Maaşı

Sosyal Yardımlar ve İşsizlik Maaşı yazımızda devletin halkına sunduğu sosyal yardımlar, engelli maaşının neye göre verildiği ve işsizlik maaşının verilme kriterlerini yazdık.

Sosyal Yardımlar
Yardımlar

Sosyal Yardımlar

Devletin sosyal yanını gösteren ve ihtiyacı olan kişilere verdiği paralardır. Yoksulluğun engellenmesi ve muhtaç durumda olanların hayatını sürdürebilmeleri için bu ödemeler yapılmaktadır. 2020 sayılı kanun ile düzenlenen yasa ile 65 yaş üzeri aylığı, engellilere verilen aylıklar, engelli yakını aylığı, evde bakım parası, oğlu askere giden ailelere verilen yardım parası, dul ve yetim parası vardır.

Sosyal Yardımlar-Engelli Maaşı
Engelli

Engelli Maaşı Verilme Durumları

18 yaşına kadar olan engelli yakını aylığı vardır. Burada engel oranı %40 ve üzerine olduğunda ayrıca kişi başına düşen aile içi gelir 423 tl den az olması gerekir. Bu aylık 3 ayda 1 verilmektedir. 1060 tl gibi bir ücret verilmektedir. 18 yaş ve üstü için 2 çeşit engelli maaşı verilmektedir. %40-%69 oranında engelli olana aylık 352 tl ücret verilmekte, engel oranı %70 ve üzerinde olan engelli vatandaşa ise 1590 tl 3 ayda 1 verilmektedir. Bu maaşı alabilmek için engelli olan kişinin başka bir yerden sosyal yardım almaması ve çalışmaması gerekmektedir. Engelli maaşı almak isteyen kişiler bulunmuş oldukları bölgelerdeki sosyal yardımlaşma kurumuna müracaat ederek başvuruda bulunmaları yeterli olmaktadır. Bu maaşı alabilmek için kişinin aile içi kişi başına gelirlerinin 423 tl‘nin altında olması gerektiğini söylemekte tekrardan fayda vardır.

Sosyal Yardımlar

İşsizlik Maaşı

İşsizlik maaşı alabilmek için kişinin kendi kusuru ve isteği dışında işsiz kalması gerekiyor. Kişinin işten ayrılıyorken haklı bir sebebi olmak zorundadır. Bunlar kişinin maaşının düzenli ödenmemesi, haklarının verilmemesi, küçük düşürülme, hakaret edilme gibi nedenlerle bunlar yazışma ve tutanaklarla kanıtlanmasıyla kişi kendi isteğiyle işten ayrıldığı takdirde işsizlik maaşını alabilir. Kişi işsizlik maaşını son 120 günde yatan primine göre alır. Bu 120 günün primleri kesintisiz bir şekilde yatması gerekir. Son 4 ayın ortalaması baz alınır.

İşsizlik maaşı ortalama net olarak 710 tl alınır. İşsizlik maaşı 6-8-10 ay olarak alınır. Çalışanın son 3 yıllık çalışma sürelerine bakılır. 600 gün çalışanlar 6 ay, 900 gün çalışanlar 8 ay, 1800 gün yani 3 yıl boyunca sürekli çalışmış ise 10 ay işsizlik maaşı ödenir. Bugüne kadar 5 buçuk milyon kişi işsizlik maaşı almıştır. 3 milyon kişiye işsizlik maaşı kurallarına uymadıkları gerekçesiyle maaş verilmemiştir. İşsizlik maaşını almak zor olduğundan dolayı işsizlik fonunda şuanda çok fazla para birikmiştir. İşsizlik maaşının kurallarını daha fazla esnetilmelidir. En yüksek işsizlik maaşı asgari ücret kadardır. İşsizlik maaşı yeni bir işe girildiğinde kesilir. Ayrıca iş-kur’un işsize, pozisyonuna göre iş bulduğunda ve kişinin bu işe gitmediği taktirde işsizlik maaşı kesilir. İş yeri açtığınızda da işsizlik maaşınız kesilir.

Sosyal Yardımlar ve İşsizlik Maaşı.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir