Anasayfa » Sağlık » Kalp ve Damar Hastalıklarını Etkileyen Faktörler

Kalp ve Damar Hastalıklarını Etkileyen Faktörler

Diş Sağlığı ve Kalp Sağlığı

Kalp ve Damar Hastalıklarını Etkileyen Faktörler yazımızda sigara, hipertansiyon, obezite, kan yağları ve diyabetin nasıl kalbi ve damarları tehdit ettiğini ayrıca yüksek tansiyonu ve doğru tansiyon ölçümünün nasıl yapılacağını yazdık.

Kalp ve Damar Hastalıklarını

Kalp ve Damar Hastalıklarını Etkileyen Risk Faktörleri

Gelişmiş ülkelerdeki ölümlerin yarısı, gelişmekte olan ülkelerde ise insanların üçte biri kalp ve damar hastalıkları nedeniyle ölmektedir. Sigara, kalp ve damar hastalıklarında en büyük risk faktörlerindendir. Hipertansiyon ise sigaradan sonra kalp ve damar hastalıklarını oluşturmada en büyük 2. faktördür. Yüksek tansiyon da denilen bu rahatsızlık sizi sessizce kalpten götürebilir. Bir sonraki obezitedir. Fazla kilolu olmak kalp ve damar sistemimizi bozar ve artan yağlarınız damar duvarlarına yansır. Bu da sizin daha kolay kalp ve damar rahatsızlığı geçirmenize neden olur. Anormal kan yağları da kalp ve damar hastalıklarına neden olur. Kanımızın yağ ile yoğunlaşması sonucu bu rahatsızlıklar meydana gelir. Tip 2 diyabet nedeniyle kan şekeriniz yükselir ve damarlarınız yavaş yavaş yanmaya başlar. Bu nedenle de damarlarınızda kalınlaşmalar oluşacaktır.

Şişkinlik-Tansiyon Düşürücü

Yüksek Tansiyon

Normal tansiyon derecelerinde büyük tansiyon 120 (12) mm cıva kabul edilmektedir, küçük tansiyon ise 80 (8) mm cıva kabul edilmektedir. 120 mm cıva ile 140 (14) mm cıva arası pre-hipertansiyon olarak adlandırılır. Pre-hipertansiyon’un anlamı sizin hipertansiyon hastası olma eğiliminde olduğunuz göstermektedir. Normal şartlar altında tansiyonunuz 140 mm cıvanın üzerinde ise siz artık tansiyon hastası olmuşsunuzdur. Eğer tansiyon ilacı alıyorsanız vereceğiniz kilolar sizi bu tansiyon ilaçlarından kurtaracaktır. Eğer tansiyon hastalığına yakalanmış iseniz bir hekim yardımı alarak tedaviye başlayın. Bu sizin sağlıklı bir tedavi almanıza katkı sağlayacaktır. Yüksek tansiyonunuzu mümkün olduğunca kontrol altına almanız sizi kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyacaktır.

Kalp ve Damar Hastalıklarını

Doğru Tansiyon Nasıl Ölçülür?

Tansiyonunuzu ölçmeden yarım saat öncesine kadar çay, kahve, gazlı içeceklerden ve tuzlu şeylerden tüketmemeniz gerekir. Tansiyon ölçerken sakin kalmanız gerekir. Stresli ve gergin bir haldeyken ölçtüğünüz tansiyonunuz doğru sonuç vermemektedir.

Tansiyon ölçme zamanları; sabah yatağınızdan kalktıktan hemen sonra, öğle vaktinde ölçülen tansiyon ve akşam yemekten sonra dinlenirken ölçtüğünüz tansiyon önemlidir.

Kalp ve Damar Hastalıklarını Etkileyen Faktörler.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir