Solucan Gübresi Üretim

Solucan Gübresi Üretim

Solucan Gübresi Üretim yazımızda solucan gübresinin organik tarım yapan kişilere nasıl katkısı olduğunu, solucan gübresinin organik gübreye oranla nasıl sonuçlar verdiğini ve solucan gübresinin yapımını yazdık.

Solucan Gübresi Üretim

Solucan gübresi son zamanlarda dünyada ve ülkemizde oldukça revaçtadır. Solucan gübresi koyulan bitkiler, sebzeler ve meyveler, solucan gübresi koyulmayanlara göre daha verimli ve hızlı yetişmektedir. Solucan gübresini bahçesinde ve saksılarında kullananlar artık bu nimetten vazgeçmeyecektir.

solucan-gubresi

Solucan Gübresi Kullanımı

Organik tarım yapanlar ve kimyasal tarım yapmak istemeyenler için solucan gübresi kullanımı çok önemlidir. Toprağın ölmemesi ve sağlıklı kalması için organik tarım yapılması gerekir. Solucan gübresi kullanıldığında toprak canlanır ve yetiştirilen ürünler kaliteli olur. Solucan gübresi kullanılarak 1/10 oranında verim alınabilmektedir. Ürünlerin 1 haftada olması beklenirken 1 günde olduğunu görünce solucan gübresinin diğer gübreler arasındaki farkını anlayacaksınız.

Solucan Gübresi Yapımı

Öncelikle keçi, koyun ve büyükbaş hayvanın gübresini bir yerde karıştırın. Bu gübrelerin içerisine biraz toz kireç katın ve karıştırın. Bu işlem ile gübreler yakılır. Solucan gübresinin diğer gübrelere verimlilik oranı 17 katı kadardır. Köşeleri olan fakat alt tarafı olmayan bir havuz hazırlanır. Havuzun alt tarafına sebze ve meyvelerden vejeteryan yiyecekler yerleştirilir. Yanmış gübre havuza koyulur. Gübrelerin üzerine solucanlar koyulur. Daha sonra solucanların üzerine tekrardan yanmış gübreden koyulur. 1000 tane solucan bu gübreyi 6-7 günde öğütmektedir. Solucanlar sizin yapmış olduğunuz organik gübreyi tekrar kendileri işleyerek daha verimli bir gübre elde ediyor. Daha sonra tekrardan solucanların üzerine bir kat daha gübre atın. Havuzda bulunan gübreler tepeleme olduktan sonra havuz kaldırılır ve dökülür. Solucanlarda başka uygulama yapmak için aktarılır.

Solucanın düzenlediği toprak Asiti, ph’ı oldukça iyi seviyelerdedir. Hazırlamış olduğunuz solucan gübresini fidanların üzerinden serperek uygulayabilirsiniz. Toprağı besleyici özelliği olduğu için etkisini hemen gösterecektir. Saksılardaki çiçeklerinize ve bitkilerinize bir avuç kadar koymanız yeterli olacaktır. Solucan gübresinin içinde tohumların köklenmesi de çok hızlı bir şekilde olmaktadır. Solucan gübresi kullanarak bitkileri, sebzelerin ve meyvelerin daha verimli olmasını sağlamak elinizdedir.

Solucan Gübresi Üretim.

Bir cevap yazın

KAPAT