İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » SEC’in ETF Onayı Hakkındaki İyimserlik Arttıkça Bitcoin İlerliyor

SEC’in ETF Onayı Hakkındaki İyimserlik Arttıkça Bitcoin İlerliyor

Bitcoin Artışı 2017

SEC’in ETF Onayı Hakkındaki İyimserlik Arttıkça Bitcoin İlerliyor

SEC’in ETF Onayı Hakkındaki İyimserlik Arttıkça Bitcoin İlerliyor

Bitcoin, ABD menkul kıymetler düzenleyicisinin doğrudan en büyük tokene yatırım yapan borsada işlem gören bir fonu onaylamaya yaklaştığına dair yenilenen spekülasyonların ortasında toparlandı.

Bitcoin %2,1 kadar yükseldi ve Salı günkü düşüşün ardından toparlanarak Londra saat 12:10 itibarıyla 43.000 dolar civarında işlem gördü. Diğer büyük kripto para birimleri de değer kazandı. Orijinal dijital para biriminin ilk ürünlerinden biri olan Bitcoin Cash, yatırımcıların tokenı takip eden bir yatırım aracına yığılmasının ardından %14’e kadar yükseldi.

Grayscale Investments Salı günü yaptığı açıklamada, aynı zamanda ana şirketi Digital Currency Group’un kurucusu ve icra kurulu başkanı olan Barry Silbert’in başkanlıktan istifa ettiğini ve yerine Mark Shifke’nin geçeceğini söyledi.

Bu hamle, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun spot Bitcoin ETF’si için ilk onayını verip vermeyeceğine karar vereceği son tarih olan 10 Ocak’tan önce geldi. Grayscale, dünyanın en büyük Bitcoin tröstünü ETF’ye dönüştürmek için onay arıyor.

Sosyal ticaret platformu Alpha Impact’in kurucu ortağı Hayden Hughes, “Silbert’in istifası, Bitcoin talebine yönelik genel olarak olumlu bir duygu olarak görülüyor” dedi. “Silbert’in istifasının ardından SEC’in diğer Grayscale ürünlerinin ETF olarak listelenmesine izin verebileceğine dair beklentiler de var ve bu da Grayscale Bitcoin Cash Trust’ta kurumsal talebi artırıyor.”

Bloomberg tarafından derlenen veriler, Grayscale Bitcoin Cash Trust’ın Salı günü işlem hacminde %18 artış göstererek altı aylık günlük ortalamanın yedi katından fazla artış gösterdi. Grayscale, e-postayla gönderilen yorum isteğine hemen yanıt vermedi.

Yatırımcıların “söylentiyi satın alın ve haberi sat” atasözüne dayanarak, ürünlere yönelik gerçek bir onayın bir miktar kar elde etmeyi teşvik edip etmeyeceği önemli bir konudur. Başka bir deyişle, BlackRock Inc. ve Fidelity Investments gibi şirketlerin planladığı spot Bitcoin ETF’lerine olan potansiyel ilgi belirsizliğini koruyor.

Castle Island Management LLC’nin kurucu ortağı Nic Carter, Bloomberg Television’a yaptığı açıklamada, piyasanın SEC’in 10 Ocak’tan önce spot Bitcoin ETF’leri için izin vereceğinden “neredeyse kesin” olduğunu söyledi. Fonların orta vadede kripto yatırımcılarının tabanını genişleteceğini, ancak yakın dönemde bir “haber satış etkinliği” olasılığının işaretlendiğini söyledi.

Bitcoin’in bu yılki yükselişi, ABD’deki faiz oranlarının düşeceği beklentilerinden de kaynaklandı. Bu ralli, kripto endüstrisinde yankılanan 2022’deki ani çöküşün neden olduğu hasarı kısmen onardı. Token, 2021 salgın dönemi rekoru olan yaklaşık 69.000 doların altında kalıyor.

Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir