İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Solana’nın Son Yükselişinin Arkasında Ne Var?

Solana’nın Son Yükselişinin Arkasında Ne Var?

Solana, Yüzde 70'lik Artıştan Sonra

Solana‘nın Son Yükselişinin Arkasında Ne Var?

Solana’nın Son Yükselişinin Arkasında Ne Var?

Solana, Google Arama İlgisinde Ethereum’u Tersine Çevirdi.

Google‘da “ Solana ” terimi aramaları, 2023 yılında ilk kez ” Ethereum ” kelimesini geride bırakarak Solana ekosistemine olan ilginin arttığını gösteriyor.

17-23 Aralık tarihleri ​​arasında Solana’nın arama ilgisi puanı 56’ya ulaşırken Ethereum’unki 50 oldu. Google Trendler verileri, Solana’nın arama ilgisinin 24-30 Aralık haftasında 100 puanla zirveye ulaşacağını gösteriyor.

Solana’yı arayan kullanıcılar “bonk” ve “tensör” gibi terimlere de ilgi gösterdi. Bonk (BONK), Binance ve Coinbase’de listelendikten sonra 1,9 milyar dolarlık zirve piyasa değerine ulaşan önde gelen Solana memecoin’i olurken Tensor, işlem hacminde Magic Eden’ı geçtikten sonra Solana’nın önde gelen NFT pazar yeri oldu.

Solana’nın DEX Hacimleri ve NFT Satışları Ethereum’u Geçti

23 Aralık’ta Solana, haftalık merkezi olmayan borsa (DEX) hacmi ve değiştirilemez token (NFT) satışlarında Ethereum’u geride bıraktı.

Solana’daki DEX hacmi, o hafta Ethereum’un 8,8 milyar dolarını aşarak 10 milyar doların üzerine çıktı. Bu arada Solana, o hafta 109 milyon dolarlık NFT satışı gerçekleştirerek Ethereum’u 30 milyon dolar geride bıraktı.

Bu yazının yazıldığı sırada Ethereum, DEX hacimleri bakımından Solana’nın 8,71 milyar dolarına kıyasla 10,12 milyar dolarla lider konumda bulunuyor. Ancak Solana’nın NFT satış hacmi hala Ethereum’un önünde, ancak son dönemdeki Ordinal çılgınlığı nedeniyle Bitcoin lider durumda.

Solana’daki mevcut çılgınlık kısmen memecoin’lerden, özellikle de Aralık ayında %300 oranında hızla artan ve 1 milyar doların üzerinde bir piyasa değerine sahip olan BONK’tan kaynaklanıyor. Solana merkezli bir diğer memecoin Dogwifhat da geçtiğimiz hafta %428 oranında değer kazandı.

Solana Bir An İçin Piyasa Değerindeki BNB’yi Tersine Çevirdi

22 Aralık’ta Solana %18 artışla BNB’yi (BNB) geride bırakarak piyasa değeri açısından 4. sıraya yükseldi. SOL, 41,9 milyar dolarlık piyasa değeriyle işlem görerek, 41,8 milyar dolarlık piyasa değeri olan BNB’yi geride bıraktı.

Bu artış, SOL’un 21 Aralık’ta piyasa değerinde XRP’yi geçmesinin ardından geldi. Ancak BNB, geçtiğimiz hafta %17’nin üzerinde kazanç elde ettikten sonra yeniden pozisyonunu kazandı. BNB şu anda SOL’un 43,7 milyon dolarlık piyasa değerine kıyasla 47,8 milyon dolarlık bir piyasa değeriyle işlem görüyor.

SOL geçtiğimiz ay %71’in üzerinde kazanç elde ederek, yalnızca %12,4 kazanç elde eden ETH gibi birçok büyük kripto para birimini geride bıraktı.

Solana’nın Son Rallisinin Arkasındaki Sebep Nedir?

Solana’nın son fiyat artışı aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlanabilir:

Artan Kullanıcı Etkinliği

Solana’daki aktif adresler son üç ayda neredeyse %400 arttı ve Ethereum’un kasım ortasındaki adreslerini geride bıraktı. Bu, kripto kullanıcılarının muhtemelen daha düşük işlem maliyetleri, artan spekülatif faaliyetler, airdrop çiftçiliği ve daha fazlası nedeniyle Solana’ya göç etmesiyle perakende faaliyetlerinde olağanüstü bir artışa işaret ediyor.

Airdroplar ve Memecoinler DEX Hacminde Artışa Neden Oldu

Solana’ya yapılan son hava saldırıları, özellikle Beş haneli değerde Jito (JTO) airdrop’u, daha fazla kullanıcının gelecekteki bir airdrop’u güvence altına alma umuduyla diğer Solana tabanlı protokollere akın etmesine neden oldu. Dahası, memecoin ticareti çılgınlığı, Bonk memecoin, spekülatif kullanıcı etkinliğini artırdı ve Solana’daki DEX hacminin bir hafta boyunca Ethereum’u geçmesine neden oldu. Solana’daki diğer memecoin’ler, örneğin Dogwifhat (WIF) Ve Silly Dragon (SILLY) Ayrıca zincirde milyonlarca günlük hacim görüldü ve bu da DEX hacimlerindeki artışa katkıda bulundu.

Kurumsal Sermaye Solana’ya Akıyor

Solana merkezli yatırım fonları, 16 Aralık itibarıyla 156 milyon dolarlık kurumsal giriş elde etti ve bu da onu yalnızca Bitcoin’in ardından en yüksek girişe sahip kripto varlığı haline getirdi ve bu da Solana’ya güçlü kurumsal ilginin olduğunu gösteriyor.

Kaynak: coinmarketcap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir