Bilim ve TeknolojiEkonomi ve Para

Yükseliş Eğilimli Nvidia ETF’ye Akış Yapay Zeka Çılgınlığında Rekor Kırdı

Yükseliş Eğilimli Nvidia ETF’ye Akış Yapay Zeka Çılgınlığında Rekor Kırdı

Yükseliş Eğilimli Nvidia ETF’ye Akış Yapay Zeka Çılgınlığında Rekor Kırdı

Yatırımcılar bu yıl AI etrafındaki çılgınlık nedeniyle Nvidia odaklı borsa yatırım fonlarına (ETF’ler) akın etti ve çip tasarımcısının hisselerinin Çarşamba günü tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını takip eden yükseliş fonuna akışlar oldu.

LSEG Lipper verilerine göre GraniteShares 2x Long NVDA Daily ETF’ye günlük net giriş 197 milyon dolarlık rekora ulaştı. ETF tarafından yönetilen varlıklar yılın başında 213,75 milyon dolardan 1,41 milyar dolara yükseldi.

NEDEN ÖNEMLİDİR

Riskten kaçınan yatırımcılar, son derece kısa sürelerde getiri sağlamayı amaçlayan, tek hisse senetlerini takip eden kaldıraçlı ETF’lerden büyük ölçüde uzak durdu.

ABD’de ilk kez 2022’de piyasaya sürülen bu ETF’ler, kazançlara ve diğer haberlere göre en değişken hisselere bahis yapmak isteyen spekülatörler arasında popüler hale geldi.

BAĞLAM

Üst düzey yapay zeka çip pazarının yaklaşık yüzde 80’ini kontrol eden Nvidia, parlak bir tahminin ardından ve yapay zekayla ilgili yenilenen coşkunun ortasında yılın başından bu yana yaklaşık yüzde 82 arttı.

Kaldıraçlı tek hisse senedi ETF’leri, kaldıraç olarak finansal türevler ve borç kullanarak, temel bir hisse senedinin getirilerini tek bir gün için, genellikle iki veya üç kat artırmayı amaçlamaktadır.

ANAHTAR ALINTILAR

VettaFi baş ETF stratejisti Todd Rosenbluth, “Nvidia 2024’ün en sıcak hisse senedi oldu ve birçok yatırımcı ek risk karşılığında daha yüksek getiri aramaya istekli” dedi.

“Sahip olunması gereken yeni bir şirket dalgası ortaya çıktıkça, tek hisse senedi kaldıraçlı ETF’lere olan talebin devam etmesini bekliyoruz.”

SAYILAR

GraniteShares 2x Long NVDA ETF, Direxion Daily NVDA Bull 1.5X Shares ETF ve T-Rex 2X Long Nvidia Daily Target ETF gibi Nvidia’yı takip eden kaldıraçlı ETF’lere aylık net girişler Şubat ayında rekora ulaştı.

GraniteShares ETF zaten ayın ilk altı gününde net aylık akış rekorunu aştı.

Nvidia bağlantılı üç ETF’nin varlıkları 2024’ün başından bu yana beş ila 11 kat arttı, fiyatları ise bugüne kadar %143 ila %218 arasında artarak diğer ETF’lerden daha iyi performans gösterdi.

Dikkat: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir