İçeriğe geç
Anasayfa » Araçlar » Tesla, Çin Fabrikasındaki Smash Hit Model Y’yi Yenilemeyi Planlıyor

Tesla, Çin Fabrikasındaki Smash Hit Model Y’yi Yenilemeyi Planlıyor

Tesla, Çin Fabrikasındaki Smash Hit Model Y

Tesla, Çin Fabrikasındaki Smash Hit Model Y’yi Yenilemeyi Planlıyor

Tesla, Çin Fabrikasındaki Smash Hit Model Y’yi Yenilemeyi Planlıyor

Konuya yakın kaynaklara göre Tesla Inc., büyük başarı yakalayan Model Y‘nin yenilenmiş bir versiyonunu Şanghay‘daki fabrikasından piyasaya sürmeye hazırlanıyor, zira yerli rakipler hararetli rekabet ortamında ürün lansmanlarını hızlandırıyor.

Kaynaklar, ABD’li elektrikli otomobil üreticisinin şu anda yenilenen Model Y spor ticari aracı için Çin’de hazırlık çalışmaları yürüttüğünü ve seri üretimin 2024 ortalarında başlayabileceğini belirterek, bilgilerin kamuya açıklanmaması nedeniyle kimliğinin açıklanmamasını istedi.

Kaynaklar, Model Y’nin 2024 versiyonunun, Ekim ayındaki en son güncellemeye göre çok daha belirgin dış ve iç değişikliklere sahip olacağını, bu güncellemenin yeni bir jant tasarımı ve ortam aydınlatması ekleyeceğini söyledi, ancak detay vermekten kaçındı.

Kaynaklardan biri, en yeni Model Y’lerin ilk partisinin, Yeni Yıl tatili sırasında kısmi bir yükseltme için yaklaşık bir hafta üretime ara verecek olan Tesla’nın Şangay tesisinin ikinci aşamasından üretileceğini söyledi. Seri üretimden önce daha fazla ayarlama yapılması gerekeceğini eklediler.

Tesla’nın Çin’deki bir temsilcisi yorum yapmaktan kaçındı.

Tesla’nın 2019’da kurulan Şanghay fabrikası artık elektrikli otomobil üreticisinin küresel teslimatlarının yarısından fazlasını üretiyor

İlk olarak 2020 yılında piyasaya sürülen Model Y, son derece popüler olduğunu kanıtladı ve şu anda dünya çapında en çok satan EV modelleri arasında yer alıyor. Bloomberg Intelligence tarafından derlenen veriler, Çin’de Model Y teslimatlarının Tesla’nın ülkedeki toplam satışlarının neredeyse %75’ini oluşturduğunu gösteriyor.

BYD Co. gibi köklü otomobil üreticileri ve Xpeng Inc. gibi yeni girenler de dahil olmak üzere Tesla’nın yerel rakipleri, çeşitli pazar segmentlerindeki payını artırmak için bir dizi yeni araç tanıtıyor. Shenzhen merkezli BYD, muhtemelen içinde bulunduğumuz çeyrekte, tamamen elektrikli otomobil satışlarında dünya çapında yeni lider olarak Tesla’yı geride bırakmaya hazırlanıyor.

Bu yılın başlarında Tesla, müşterileri çekmek için altı yaşındaki Model 3 sedanını daha şık bir görünüm ve daha uzun menzille yeniledi.

Çin Binek Araç Birliği tarafından açıklanan verilere göre, Çin’in, plug-in hibritleri ve tamamen elektrikli arabaları da içeren toplam yeni enerjili araç satışları, Kasım ayında bir önceki yıla göre %40 (Ekim ayına göre %8,9) artarak 841.000 adede yükseldi.

Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir