İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Ethereum’un Dencun Yükseltmesi 17 Ocak’ta Goerli Testnet’te Teste Başlayacak

Ethereum’un Dencun Yükseltmesi 17 Ocak’ta Goerli Testnet’te Teste Başlayacak

Bitcoin ve Ethereum

Ethereum‘un Dencun Yükseltmesi 17 Ocak’ta Goerli Testnet’te Teste Başlayacak

Ethereum’un Dencun Yükseltmesi 17 Ocak’ta Goerli Testnet’te Teste Başlayacak

Ethereum GitHub deposunda yayınlanan resmi bir nota göre, Ethereum’un yaklaşan “Dencun” yükseltmesi (“Cancun-Deneb” olarak da bilinir), 17 Ocak’ta Goerli test ağında test edilmeye başlayacak.

Yükseltme daha sonra 30 Ocak’ta Sepolia test ağına ve 7 Şubat’ta Holesky’ye eklenecek. Ethereum ekibi, Dencun’un ana ağda ne zaman uygulanacağını henüz açıklamadı.

Dencun yükseltmesi, ücretleri düşürmeyi, köprüler ve stake havuzları için yeni özellikleri etkinleştirmeyi ve akıllı sözleşmelerde kendi kendini yok etme işlemlerinin kullanımını sınırlamayı amaçlayan çeşitli araçlar içeriyor.

Dencun’un temel özelliklerinden biri, “proto-danksharding” olarak da bilinen Ethereum İyileştirme Teklifi (EIP) 4844’ün dahil edilmesidir.

Bu, katman-2 (L2) toplama ağlarının “bloblar” adı verilen yeni bir format kullanarak belirli işlem verilerini geçici olarak depolamasına olanak tanıyacaktır. Blob’lar 18 gün sonra silinebilir, bu da katman 2’lerdeki işlem ücretlerini önemli ölçüde azaltır. Bu, Arbitrum ve Optimism gibi L2’ler için merakla beklenen bir yükseltmedir.

Dencun yükseltmesindeki diğer önemli teklifler arasında şunlar yer alıyor:

  • EIP-1153: Ücretleri daha da azaltmak için “geçici depolama” sistemi sunar.
  • EIP-4788: Her Beacon Chain bloğunun kökünü akıllı bir sözleşmede depolayarak şeffaflığı artırır.
  • EIP-6780: Akıllı sözleşme kodunun silinmesini ve fonların dağıtımcıya aktarılmasını önlemek için kendini imha etme anahtar sözcüğünün kullanımını sınırlar.

Ethereum yükseltmeleri genellikle ana ağa dağıtılmadan önce birkaç ay boyunca teste tabi tutulur. Kod adı “Shapella” olan önceki yükseltme, Şubat ayında test edilmeye başlandı ve Nisan ayında ana ağa sunuldu. Shapella büyük bir yükseltmeydi ve Ethereum’un iş kanıtından hisse kanıtına geçişini gördü.

Kaynak: coinmarketcap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir