Piri Dijital Seyahat Turu Uygulaması

Piri Dijital Seyahat Turu Uygulaması Girişimi

Bilim ve Teknoloji Seyahat

Piri Dijital Seyahat Turu Uygulaması Girişimi yazımızda pirinin çıkış serüvenini, ne işe yaradığını ve hangi şirket tarafından desteklendiğini yazdık.

Piri Dijital Seyahat Turu Akıllı Telefon Uygulaması

Türkiye’deki tarihi yerleri gezerken size sesli olarak tarihi ve seyahati anlatan uygulama girişimidir. 2015 yılında kurulmuştur. Piri uygulaması, Türkiye İş Bankası ve POI Labs girişiminin ortak çalışmasıyla geliştirilmiştir. Piri uygulamasını çalıştırdığınızda sesli olarak anlatım seçeneğini kullanarak gerçek turist rehberlerinden alınmış anlatımı dinleyebiliyorsunuz. Diğer bir özelliği ise arttırılmış gerçeklik ile size sanal bir rota çizmesidir. Size sunulan sanal rotayı takip ederek tarihi yerleri ziyaret edip telefondan işaretleyebiliyorsunuz. Piri uygulaması ücretsiz bir şekilde akıllı telefonlara indirilebilmektedir. Sesli turist rehberi özelliği maksimum kartı olanlara ücretsiz iken diğer kişilere ücretlidir. Piri gezi rehberi olarak işlev görmektedir.

Piri Dijital Seyahat Turu Uygulaması

Piri Dijital Seyahat Turu Uygulamasının Kuruluşu

Piri kurucu ortağı Çağlar İşçioğlu‘nun 8-9 yıl kurumsal iş hayatı olmuştur. İşi gereği dünyanın bir çok yerini gezmiştir. 2013 yılında işinden ayrılıp hep hayalini kurduğu bir dünya turuna çıkmıştır. Bu dünya turu 1,5 yıl sürmüştür. Gittiği şehirlerde halk ile konuşup onlarla sohbet etmiştir. Dünyanın nasıl bir yer olduğunu iyice keşfetmiştir. Çin’e gittiğinde bir hayvanat bahçesinin turist rehberiyle tanışıp 2 gün boyunca onunla şehri turlamıştır. Yerel bir rehber olduğu için şehrin gizli kalmış yerlerini Çağlar beye göstermiştir. Çağlar bey de her gittiği yerde yerel kişiler aramıştır. Bulunduğu yeri daha iyi gezdirecek ve oranın özelliğini anlatacak kişileri özenle aramıştır. O gün piri gibi bir uygulama yapmak aklına yatmıştır ve ülkeye gelince girişimini başlatmıştır. Türkiye İş Bankası’nın da katkılarıyla bugün büyümeye devam etmektedir.

Piri Dijital Seyahat Turu

Piri Uygulamasının İşleyişi

Piri uygulamasında 20’ye yakın tur bulunmaktadır. 100.000 kullanıcı telefonuna piri uygulamasını indirip kullanmaktadır. Tur anlatıcıları özenle seçilmektedir. Kişiler tura katıldıklarında aynı anda binlerce kişi o tura katılabiliyor ve anlatıcı telefonda önceden bir kere anlattığı için tekrardan anlatmak zorunda kalmıyor. Gerçek anlamda fiziksel tur rehberlerini teknoloji ile buluşturarak sadece telefon ile turistik gezileri yapabilmektesiniz.

Piri Dijital Seyahat Turu-Çağlar İşçioğlu
Çağlar İşçioğlu

Türkiye İş Bankasının Piriyi Desteklemesi

Türkiye İş Bankası, Piri uygulamasını ilk keşfettiğinde gerçek turist rehberinin dijitale dönüşme fikrinin çalıştığını görünce bu işe nasıl gireceklerini düşünmüşlerdir. Bu fikir onlara çok cazip gelmiştir. POI Labs ile ortaklık kurarak bu girişimi daha da büyütmek istemişlerdir. Fikir ve teknoloji birliği sağlanarak piri uygulamasının gelişmesine karar verilmiştir. Bir bankanın başlangıçta kar getirmeyecek işe girmesi pek görülmemiştir fakat piriyi destekleme kararı almışlardır. Pirinin büyük bir şirket tarafında desteklenmesi diğer girişimcilerin önünü açacaktır. Kültürel girişimlerin daha çok üretilmesini sağlayacaktır.

Piri Dijital Seyahat Turu Uygulaması Girişimi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir