Reklamcılığın Değişimi

Reklamcılığın Büyük Değişim Göstermesi

Ekonomi ve Para

Reklamcılığın Büyük Değişim Göstermesi yazımızda reklamcılığın eskisiyle yenisinin farkını, yeni nesil reklamcılıkta neler olduğunu, kişiye özel reklamların önemini ve reklamcılıkta yeni modayı yazdık.

Reklamcılığın Eski ve Yeni Hali

Reklamcılık 40 yıl öncesinden bugüne çok değişti. Eskiden yazı ve resimlerle yapılırken şimdi teknolojinin katkısıyla farklı bir çok versiyonu yapılmaktadır. Önceleri birkaç kişi ile reklamcılık yapılırken, günümüzde reklam ajanslarında pek çok kişi çalışmaktadır. Reklamcılığın bir sürü alt kademesi oluşmuştur. İnsanların reklamlardan çok fazla etkilenmesi dolayısıyla bu sektör çok gelişmiştir. Reklamcıların en büyük sorunu ise çalışanların dertleriyle uğraşmaktır. Çalışanların huzursuzluğu tüm reklam birimlerini etkilemektedir.

Reklamcılığın Büyük Değişimi

Reklamcılığın Yeni Nesille Değişmesi

Eski zamanlardan günümüze reklamcılık hep var oldu. Şekiller değiştirdi fakat reklamcılığın özü sabit kaldı. Eskiden tüketiciye televizyondan ve gazeteden ulaşılmaktaydı. Günümüzde ise cebimizdeki telefonlar dahil bir çok yeni araç reklamların tüketiciye ulaşmasını sağlamaktadır. Yeni nesil reklamcılar günümüz reklamcılığından bu yönden şanslıdır. Daha fazla yerde ve daha farklı şekillerde reklamlarını üretebilme ve pazarlama imkanları vardır. Eski yıllarda televizyona bir reklam verilecekse TRT‘ye verilirdi ve devletin denetiminden sonra yayına alınırdı. Şimdi düzenlemeler var fakat çoğu reklam yayınlanmaktadır.

Reklamcılığın Büyük Değişimi

Reklamcılıkta Kişiye Özel İçerikler

Reklamcılıkta kişiye dokunma çok önemlidir. Sosyal medyanın var olması ve her geçen gün popüler hale gelmesi, kişilere ürünleri daha hızlı bir şekilde ulaştırmayı sağladı. Günümüz reklamcılığında çok fazla mecra olduğu için her mecranın kendini gösterme yeri farklı oldu. Sosyal medyaya özel reklamcılar türetildi, internet sitelerine özel reklamcılar sadece o yönde işlerini yaptılar. Artık her reklam sektörüne özel reklam videoları yapılmaktadır. Ne kadar kişiye özel reklam yapılırsa o kadar çok etkisi olduğu anlaşılmıştır. Reklam içeriklerinin çok kaliteli olması tüketicinin ilgisini çekebilme adına çok önem kazanmaktadır. Her gün milyonlarca içeriğin paylaşıldığı bir ortamda üretilen reklamın dikkat çekmesi de o denli zorlaşmaktadır.

Reklamcılığın Değişimi

Reklamcılıktaki En Son Gelişmeler

Reklamcılıkta yeni moda ise üretilen reklamların, reklam gibi durmaması kısa video, dizi ve film gibi durması amaçlanmıştır. İnsanların izledikleri görüntülerin reklamı andırmaması fakat içeriğinin reklam olması üzerinde çalışılmaktadır. Eskiden olduğu gibi sadece markayı tanıtmakla iş bitmiyor artık markanın sürdürülebilirliğini, kalıcılığını sağlamak ve insanları etkilemek gerekiyor. Tüketici ile iletişimin tasarlanması konusu çok iyi yapılması gerekiyor.

Reklamcılık Sektörünün Durumu

Reklamcılık sektöründe çalışan insanlar çok yoğundur. Eskiye oranla reklamcıların almış oldukları komisyon oranları çok düşmüştür. Yeni işe başlayacak olan kişiler belirli bir süre staj yaptıktan sonra işe alışma dönemine geçerler. Bu süreler bitmek bilmez. Reklamcılık çok yoğun ve stresli bir iş olduğu için sevmeden yapılamayacaktır. Okuldan yeni mezun olanların para ve mevki kazanması uzun sürecektir. Reklamcılıkta çabalamadan ve çalışmadan bir yerlere gelinmemektedir. Yeni çalışmaya başlayacak olanların mesai kavramını ve çalışmanın zorluğunu düşünerek işe başlaması gerekiyor. Özellikle araştırmayı ve reklamcılığı sevmesi gerekir. İyi içerik üreten insanların reklamcılık işini iyi yapacağı görülmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir