İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bitcoin Yatırımı Kazançlı Mı?

Bitcoin Yatırımı Kazançlı Mı? yazımızda Bitcoinin geldiği noktayı, kurulma amacını, nasıl işlediğini, güvenilirlik durumu, hızlı bir şekilde yaygınlaşması ve Bitcoine katılmayı yazdık.

Bitcoin Dijital Para Birimi

Bitcoin adedi 21 milyonu geçmeyecektir. Fakat Bitcoinin değeri sürekli artmaktadır. Bitcoin miktarı şuanda asla değişmemektedir. Bir ülkede ekonomik kriz yaşandığında para basılma yoluna gidilir bu da diğer ülkelerle olan ekonomik ilişkilerin düşmesine sebep verir. O ülkenin para birimi düşür. Bitcoin de böyle şeyler olmaz. Hiçbir ülkeye veya ekonomik şirketlere bağlı değildir. Bitcoin dijital para birimi olarak tanımlanmaktadır. Daha önceki Bitcoin yazımızda genel tanımını yapmıştık. Sadece rakamlardan ibarettir. Bitcoin, blog zincirlerinden oluşmaktadır. Bitcoin transferlerinin hepsi blog zincirlerinde kayıt altına alınmaktadır. Herkes de bu bilgiler yer almaktadır.

bitcoin-nedir

Bitcoinin Kurulma Amacı

Bir takım bilim adamı matematiksel işlemleri yapmak için süper bilgisayarlara ihtiyaç duymuştur. Fakat bunları almaya güçleri yetmemiştir. Bunun için sanal makineler oluşturarak işlemleri paylaştırmışlardır. İş gücü, sanal ortamda diğer insanlara bölünmüştür. Bu bilgisayar kullanımı neticesinde kişilere bunun karşılığı olarak Bitcoin verilmeye başlanmıştır. Deep Web‘te çok fazla para alışverişi yapmak için Bitcoinler kullanılmaya başlandı. Bu da giderek Bitcoin kullanımını arttırdı. Ortada banka gibi bir aracı kurum olmaması Bitcoinin işlevini kullanışlı hale getirdi. Gerçek para ile yapabileceğiniz bir çok şeyi yapmanıza imkan sağladı.

bitcoin-uretme-kazanma

Bitcoinin Güvenilirliği

Bitcoin de işlemler oldukça güvenlidir fakat paranızın tutulduğu Bitcoin cüzdanı kaybedersen veya hacklenirsebir daha bulmanız zor olur. Bitcoin her hangi bir devlet veya şirket tarafından destek görmediği için Bitcoinlerinizi bulmanız size kalmıştır. Borsalarda çok fazla Bitcoin işlem görmektedir. Borsalarda Bitcoinler saklanmaktadır ve borsaların saldırıya uğraması neticesinde Bitcoinlerinizin gitme ihtimali vardır. Uygulamalarda da Bitcoinler saklanabilmektedir. Uygulamaların da çalınma riski vardır ve yine Bitcoinlerinizi geri alamayabilirsiniz. Offline bir şekilde bilgisayarınızda da saklayabilirsiniz. Paranız çalınsa bile giriş şifrenizi bilmeyen kişiler paranızı harcayamaz. Blog zincirlerinde yapılan işlemlerde girilen anahtar ile işlemin bitirildiği anahtar farklıdır bu da herkesin izleyebildiği işlemleri güvenli kılmaktadır. Kripto şifreleme sistemi güvenilirliği arttırmaktadır. En büyük tehdit ise Bitcoinin bu kadar değer kazanması ve daha da değerlenmesi yüzünden, ileride büyük devletlerin bu dijital pazarı kontrol almak isteyebileceği gerçeğidir.

bitcoin-guvenligi

Bitcoinin Yaygınlaşması

Devletlerin bu para birimini benimseyip kabul etmesiyle beraber tüm dünya, para birimi olarak Bitcoin kullanabilir. En son Güney Kore Bitcoini para birimi olarak kabul etmiştir. Çoğu teknolojinin Güney Kore’den çıktığını hatırlatalım. İlerleyen zamanlarda gerçek hayatda daha da çok kullanılacağı tahmin edilmektedir. Fakat ne kadar kalacağı ve ne kadar etkileyeceği bilinmemektedir.

bitcoin-core

Bitcoine Katılma ve Bitcoin Yatırımı

Bitcoinin işleyişine katılmak için üretildiği andan itibaren olan tüm işlemleri indirmeniz gerekiyor. Bitcoin core cüzdan isminde programı indirerek Bitcoin bloglarının gelişmesine katkı da bulunabilirsiniz. Bütün dünya üzerinde yapılmış 2009 yılından itibaren ki işlem arşivlerini bilgisayarınıza indirmelisiniz. Bu da yaklaşık olarak 150 GB’lık bir yer tutmaktadır. Her zamanda güncellenmektedir. Bitcoinin en büyük avantajı olan hızlı işlemler artık yavaş yapılmaktadır. Bunun nedeni ise eskiden işlem yapan kişi sayısı ile günümüzde işlem yapan kişi sayısının arasında dağlar kadar fark olmasıdır. Oluşan teknik sorunlar nedeniyle yakın zamanda Bitcoinciler ikiye de ayrılmıştır. Fakat bu sorunlar Bitcoinin değerinin artmasına engel olamamıştır.

Güncel bilgi verecek olursak 1 Bitcoin 11.164 TL’den işlem görmektedir. Geçen yıl 400 lira seviyelerindeydi. 1 tane Bitcoini olan kişi şuanda 10.000 TL kar yapmıştı. Önceki yazımıza göre değeri yine artmıştır. Bitcoin de yaşanan gelişmeler çok fazla çalkantıya sebebiyet vermektedir. Tahmincilerin yakında batar dediği Bitcoin, şu anda piyasanın altını sütüne getirmektedir. Değerini de kolay kolay kaybetmeyecektir.

Bitcoin Yatırımı Kazançlı Mı?

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir