Anasayfa » Haber » Ormanların Yangınlardan Korunması

Ormanların Yangınlardan Korunması

Ormanların Yangınlardan Korunması İçin Öneriler

Ormanların Yangınlardan Korunması yazımızda yaz ayının gelmesiyle insan kaynaklı orman yangınlarında artış olması, bu yangınların durdurulması ve önlemlerini yazdık.

3 Günde 1000 Hektarlık Orman Alanı Yandı

Ülkemizin iklimi yazları kurak ve sıcak geçtiği için ormanlarda yangın çıkma ihtimali yükselmektedir. Ülkemiz yangın kuşağı üzerindedir bu nedenle de orman yangınlarına karşı önlemimizi almak zorundayız. Yangınların iki ana çıkış nedeni bulunmaktadır. İlki insan kaynaklıdır, ikincisi ise yıldırım kaynaklıdır. Ülkemizde oluşan orman yangınlarının %99’u insanlardan kaynaklıdır. İnsanların dikkatsiz olması ve ihmal yapması yangınlara neden olur. Daha kötüsü insanların bilerek orman yangını çıkarmasıdır. Endüstriyel tesislerin neden olduğu yangınlarda mevcuttur. Enerji nakil hatları ve baz istasyonları da yangına neden olmaktadır. Ülkemizde yangınların bir çoğu Akdeniz bölgesinde çıkmaktadır. Her ne kadar önlemler alınsa da yangınların çıkmasına engel olunamamaktadır. Orman yangınını çıkartanlar için yasalarda ağır cezalar bulunmaktadır. Fakat bu yasalar uygulanmamaktadır. Hapis cezası bulunmaktadır fakat şu güne kadar orman yangınından suçlu olup hapis yatan kişi yoktur. Ormanlarda mangal yakma veya sigara içme cezaları olmasına karşın bunları dikkate alan kişi sayısı çok azdır.

Ormanların Yangınlardan Korunması Alo 177

Ormanların Yangınlardan Korunması

Orman yangını çıktığında en hızlı biçimde yangının söndürülmesi gerekiyor. Yangına en kısa sürede ulaşmak ve yayılmadan bitirmek çok önemlidir. Yoksa ormanlar hızlı bir şekilde yanacaktır. Akdeniz, Ege ve Marmara da ki sıcaklıkların çok fazla olması bu bölgelerdeki orman yangınlarını arttırmaktadır. Yangını büyümeden söndürme işlemi ormanların kurtarılmasında ki en büyük çözümdür. Uçaklardan ve helikopterlerden yangın alanlarına atılan su ve kimyasal söndürücüler büyüyen yangın için çok az etki etmektedir. Hızlı olma bu yönden çok önemlidir. insanların Nisan ayından Kasım Ayına kadar ateş kaynaklarını doğru kullanmaları gerekiyor. Ateşin orman yangınlarını en ufak bir hata da yok edebileceğinin farkına varmaları gerekiyor. Doğanın yok olmaması için herkese bu yönden görevler düşmektedir.

Ormanların Yangınlardan Korunması Bakanlık

Alo 177 Orman Yangını İhbar Hattı

İstanbul Bölge Müdürlüğü, kendi orman sınırları içerisinde bulunan ormanları kamera sistemleriyle gözetlemektedir. Bu kamera ve kontrol sisteminin tüm ülkemize yayılması gerekiyor. Tüm orman suçlarını bu kameralar sayesinde engelleme imkanı doğacaktır. Alo 177 hattı orman yangınını ihbar etmek için çok önemlidir. En ufak bir ateş göründüğünde ücretsiz olarak Alo 177 hattını arayarak görevlilere haber verebilir ve büyük bir faciadan ormanları kurtarabilirsiniz.

Web site: www.tarimorman.gov.tr

Ormanların Yangınlardan Korunması.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir