İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » İhtiyaç Haritası Oluşumu Silikon Vadisine Taşınıyor

İhtiyaç Haritası Oluşumu Silikon Vadisine Taşınıyor

İhtiyaç Haritası Oluşumu

İhtiyaç Haritası Oluşumu Silikon Vadisine Taşınıyor yazımızda ihtiyaç haritasının ne amaçla kurulduğunu ve silikon vadisine neden taşındığını yazdık.

İhtiyaç Haritası

İhtiyaç haritası sitesine kayıt olanlar ihtiyaçlarını belirtip, yine kayıtlı olan kişiler tarafından imece usulü yardım almaktadır. Ülkemizin şehirlerinde ihtiyacı olan kişiler, Türkiye haritasında sayı olarak belirlenmektedir. Destek vermek isteyen kişiler, kendilerine en yakın kişiyi bulup yardım edebilmektedir. Bir çok sivil toplum örgütü ihtiyaç haritasına kayıtlıdır. Şuanda 300 tane sivil topluk kuruluşu ile ortak çatı altında yardım faaliyetleri sürdürülmektedir. Ünlü oyuncu Mert Fırat ve ortağı Ali Ercan Özgür ihtiyaç haritasını kurmuşlardır. Online imece olarak işlevini sürdürmektedir.

İhtiyaç Haritası Oluşumu
İhtiyaç Haritası Ekibi

İhtiyaç Haritasının Silikon Vadisine Taşınması

İhtiyaç sahiplerinin ve destekçilerin ortak bir yerde buluşması asıl amaçtı. Yardımları yapıldığı zaman, yardım oranları haddinden fazla olabiliyor ve yapılan yardımlar tam hizmeti karşılamıyordu. Türk insanının yardımsever kişiliği sayesinde ihtiyaç haritasına benzer platformlar işlevini yerine getirebilmektedir. Kişiler dürüstçe ihtiyaçlarını belirtirken, destek verenlerde o ihtiyaca göre yardım edebilme imkanı bulmaktadır. Online imece usulü yurt dışında pek olmadığından dünyaya bu sistemi tanıtmak için çalışmalara başlamışlardır. Mert Fırat’ın dünyanın bazı bölgelerinde tanınmış olması bu sistemin güvenilirliğini olumlu yönde etkilemiştir. Birleşmiş Milletlerden de olumlu bir geri dönüş olmuştur. 140 ülkeden ihtiyaç haritasını incelemek için başvuruda bulunan kişiler bulunmaktadır. Silikon Vadisinden yapılan çağrı ile bu yardım sisteminin tüm Amerika, Rusya ve diğer dünya ülkelerini kapsaması için çalışmalar yapılması gerektiği söylenmiştir. Teknoloji alt yapısını da severek yapmaktadırlar. İhtiyaç haritasının yabancı versiyonunu geliştirmeye başlamışlardır. Tüm dünya ülkelerini küresel imece çatısı altında toplayacak bir proje yolunda hızla ilerlemektedirler.

İhtiyaç Haritası Oluşumu Silikon Vadisi

İyilik Markası Yolunda

Silikon vadisinde bulunan ihtiyaç haritası oluşumu oradan daha gelişmiş bir şekilde tüm dünyanın ihtiyaçlarını karşılamak adına hareket edecektir. Gelişmiş teknoloji ve nitelikli insanların yardım sistemi üzerinde daha değişik fikirler sunması ile kapsamının genişletileceği düşünülmektedir. Amerika’da emsali olmadığı için bu yapılacak çalışmanın ilk olma özelliği bulunmaktadır. Araştırma & geliştirme ve kurulum süreçlerinin başlaması da yeni bir heyecan dalgası oluşturmaktadır. Türkiye’nin iyilik yapma yüzünü bu sistem tam olarak gösterecektir. İyilik markası ile Türk insanları özdeşleştirebilecektir. Sistem kurulduğundan beri 100.000 kişi birbirleriyle etkileşime geçerek diyaloglar kurmuştur. İyiliğin ve yardımlaşmanın yüceliğine ulaşmışlardır.

Web site: www.ihtiyacharitasi.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir