İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Microsoft Dünyanın En Değerli Şirketi Olarak Apple’a Meydan Okuyor

Microsoft Dünyanın En Değerli Şirketi Olarak Apple’a Meydan Okuyor

Microsoft Windows

Microsoft Dünyanın En Değerli Şirketi Olarak Apple’a Meydan Okuyor

Microsoft Dünyanın En Değerli Şirketi Olarak Apple’a Meydan Okuyor

iPhone satışlarıyla ilgili endişeler nedeniyle Apple‘ın hisselerinde yakın zamanda yaşanan düşüş, Silikon Vadisi teknoloji şirketlerini dünyanın en değerli şirketi olarak Microsoft‘un eline geçme tehlikesiyle karşı karşıya bıraktı.

Akıllı telefon talebine ilişkin yeni endişeler, Apple’ın hisselerinin geçen yıl %48 artmasının ardından 2024’te şu ana kadar %4 düşmesine neden oldu. Microsoft, 2023’teki %57’lik artışın ardından bugüne kadar yaklaşık %2 artış kaydetti.

Apple Çarşamba günü %0,4 düşerken Microsoft %1,6 artışla iPhone üreticisinin liderliğini daha da aşındırdı. Microsoft’un 2,837 trilyon dolarlık değerine kıyasla Apple’ın borsa değeri şu anda 2,866 trilyon dolar seviyesinde.

Apple’ın piyasa değeri 14 Aralık’ta 3,081 trilyon dolara ulaşırken, Microsoft’un değeri 28 Kasım’da 2,844 trilyon dolara ulaştı.

Jefferies analistleri bu hafta müşteri notunda, Çin’deki iPhone satışlarının 2024’ün ilk haftasında %30 düştüğünü belirterek, bunun Huawei ve diğer yerel rakiplerden gelen rekabet baskılarının arttığına dair işaretlere katkıda bulunduğunu belirtti.

Apple’ın Vision Pro karma gerçeklik kulaklığının satışları 2 Şubat’ta Amerika Birleşik Devletleri’nde başlıyor ve bu, Apple’ın 2007’deki iPhone’dan bu yana en büyük ürün lansmanı oldu. Ancak UBS, Pazartesi günkü bir raporda Vision Pro satışlarının önümüzdeki dönemde “nispeten önemsiz” olacağını tahmin etti. Apple’ın 2024’te hisse başına kazancı.

Microsoft, 2018’den bu yana birkaç kez kısa süreliğine en değerli şirket olarak Apple’ın liderliğini ele geçirdi; en son 2021’de, COVID-19 salgınıyla ilgili tedarik zinciri eksikliklerine ilişkin endişeler iPhone üreticisinin hisse senedi fiyatlarını vurduğunda.

Her iki teknoloji hissesi de, halka açık şirketlerin değerlenmesinde yaygın olarak kullanılan bir yöntem olan beklenen kazançlara göre fiyat açısından nispeten pahalı görünüyor. LSEG verilerine göre Apple, son 10 yılın ortalaması olan 19’un oldukça üzerinde, 28’lik bir vadeli PE ile işlem görüyor. Microsoft, 10 yıllık ortalaması olan 24’ün üzerinde, yaklaşık 31 kat ileri kazanç ticareti yapıyor.

Apple, Kasım ayındaki en son üç aylık raporunda, iPad’lere ve giyilebilir cihazlara yönelik zayıf talebin zarar verdiği tatil çeyreği için Wall Street beklentilerini karşılayan bir satış tahmini verdi.

LSEG’e göre analistler ortalama olarak Apple’ın Aralık çeyreğinde gelirinin %0,7 artışla 117,9 milyar dolara yükseldiğini öngörüyor. Bu, dört çeyrekteki ilk yıllık gelir artışına işaret edecek. Apple sonuçlarını 1 Şubat’ta açıklıyor.

Analistler, Microsoft’un önümüzdeki haftalarda açıklayacağı bulut işinde devam eden büyümenin etkisiyle gelirinde %16 artışla 61,1 milyar dolara ulaştığını bildirdi.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir