İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » JPMorgan Uzmanı, Fed’in Faiz Oranlarını Yüzde 3’ün Altına Düşürebileceğini Söyledi

JPMorgan Uzmanı, Fed’in Faiz Oranlarını Yüzde 3’ün Altına Düşürebileceğini Söyledi

Fed'in Oranları Tekrar 75 Baz Puan Artırması

JPMorgan Uzmanı, Fed‘in Faiz Oranlarını Yüzde 3’ün Altına Düşürebileceğini Söyledi

JPMorgan Uzmanı, Fed’in Faiz Oranlarını Yüzde 3’ün Altına Düşürebileceğini Söyledi

  • JPMorgan Asset Management’tan Bob Michele, Fed’in 2024’te faiz oranlarını 250 baz puan düşürebileceğini söyledi.
  • Bu büyüklükteki kesintiler gösterge faiz oranını %3’ün altına gönderebilir.
  • Bu, düşen enflasyon oranının mevcut federal fon oranını daha kısıtlayıcı hale getirmesinden kaynaklanıyor.

JPMorgan Asset Management’tan Bob Michele geçen Perşembe günü Financial Times’a verdiği demeçte, Federal Reserve’ün 2024 yılına kadar faiz oranlarını 250 baz puana kadar düşürme ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.

Fed fon oranı sabit kalırken enflasyon oranı düşüyorsa, bu reel oranı giderek sıkılaştırıyor, bu da kısıtlayıcı politikanın giderek daha fazla ekonomik yük haline geldiği anlamına geliyor.

“Fed’e şapka çıkarıyorum. Yumuşak bir iniş tasarladılar. %2’lik enflasyon hedefine oldukça yakınsınız. İşsizlik art arda 24 ay boyunca %4 veya altında seyrediyor. İkili hedeflerine ulaştılar.” Küresel sabit gelirin başkanı Michele, tam istihdam ve fiyat istikrarının zorunlu olduğunu söyledi. “Yumuşak inişlerin sürdürülmesinin oldukça zor olduğunu düşünüyorum ve yumuşak inişte kalmamızı sağlamak için en iyi umutları, yavaş yavaş federal fon faiz oranlarını düşürmeye başlamaları; aksi halde reel faiz oranları çok güçlü bir ters rüzgar olacaktır.”

Gösterge faiz oranı Temmuz ayından bu yana %5,25-%5,5 seviyesinde değişmezken, 250 baz puanlık bir düşüş onu %2,75-%3 aralığına indirebilir. Bunun, Fed’in öngördüğü %2,5’lik nötr faiz oranıyla uyumlu olduğunu ve bunun uygun bir ayarlama olduğunu söyledi.

Michele, erken politika değişikliğinin yumuşak iniş senaryosunda enflasyonu yeniden hızlandırabileceğinden Fed’in yaklaşımını dikkatli bir şekilde değerlendirmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

“Bu risklere bakıldığında, piyasalar için daha sorunlu olanın yüksek enflasyon olduğu görülüyor. İşletmeler ve hane halkı yüksek faiz ortamını özümsüyor ve aniden ev satışlarının yeniden toparlanmaya başladığını, otomobil satışlarının toparlandığını ve işletmelerin yatırım yaptığını görüyorsunuz. Bu da daha yüksek bir enflasyon yaratıyor” dedi.

Onun yorumları, işgücü piyasasının beklenenden oldukça sıcak olduğunu gösteren Aralık ayı istihdam raporunun Cuma günü yayınlanmasından önce geldi. Bazıları bunun Fed’in bu yılki herhangi bir pivotunu geri çekeceğini ve hatta bir faiz artırımı gerektirebileceğini savunuyor.

UBS ayrıca Fed’in faiz oranlarını yüzde 3 eşiğinin altına getirebileceğini söyledi ancak tüketicilerin yavaş yavaş ivme kaybetmesi nedeniyle 2024 ortasında hafif bir resesyon bekliyor.

Kaynak: businessinsider

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir