Tesla Bakımı En Ucuz Lüks Otomobil

Tesla Nihayet Gerçekten Uygun Fiyatlı Bir Elektrikli Otomobil Üretmek Üzere Olabilir

Araçlar

Tesla Nihayet Gerçekten Uygun Fiyatlı Bir Elektrikli Otomobil Üretmek Üzere Olabilir

Tesla Nihayet Gerçekten Uygun Fiyatlı Bir Elektrikli Otomobil Üretmek Üzere Olabilir

  • Reuters’e göre Tesla, yaklaşık 27.000 dolara satılacak yeni bir araba üretebilir.
  • Şirket yıllardır 30.000 doların altında bir EV (elektrikli araç) inşa etmekten bahsediyor.
  • Bu, uygun fiyatlı seçeneklerin bulunmaması nedeniyle sekteye uğrayan elektrikli araçlara geçiş için bir destek olabilir.

Reuters’in isimsiz bir kaynağa dayandırdığı haberine göre Tesla, Berlin Gigafactory’sinde 25.000 euro (27.000 $) değerinde bir elektrikli otomobil üretmeyi planlıyor.

Tesla’nın CEO’su Elon Musk Cuma günü fabrikaya yaptığı ziyaret sırasında personele planları anlattığı bildirildi.

Üretimin ne zaman başlayacağını söylemedi ancak Tesla daha önce Model 2 olarak bilinen yeni bir düşük maliyetli aracın üretiminin gelecek yıl başlayabileceğini ima etmişti.

Daha uygun fiyatlı bir EV, üretim maliyetlerini düşürmeyi amaçlayan Tesla için uzun süredir bir hedef olmuştur; Musk, 2018 gibi erken bir tarihte şirketin 25.000 dolarlık bir araba üretmeyi hedeflediğini söylemişti.

Şu anda Tesla’nın sattığı en ucuz araç, 2019’da kısa süreliğine 35.000 dolara satılan 38.990 dolarlık Model 3‘tür.

Bu, otomobil üreticilerinin elektrikli araçlara olan talebin yavaşlaması ile boğuştuğu bir dönemde geldi. Ford’un elektrikli araç üretim kapasitesine yönelik 12 milyar dolarlık harcamayı ertelediği ve GM’nin 2024’ün ilk yarısına kadar 500.000 elektrikli araç üretme hedefinden vazgeçtiği gibi birçoğu, pille çalışan araçlara geçiş konusunda frene bastı.

Uzmanlar, araç değerleme şirketi Kelley Blue Book’a göre, elektrikli otomobillerin ortalama fiyatının Eylül ayında 50.000 dolar civarında seyrederken, düşük maliyetli seçeneklerin bulunmamasının müşterilerin elektrikli araçlara geçiş yapmasını engellediğini söyledi.

Tesla talepteki düşüşe karşı bağışık değildi

Elektrikli otomobil üreticisi bu yıl ABD’de birçok kez fiyat indirimine gitti; Musk, yakın tarihli bir kazanç açıklamasında ekonomik kaygıların EV müşterilerini daha temkinli hale getirdiğine dair uyarıda bulundu.

Şirket aynı zamanda Cybertruck‘ın maliyetiyle ilgili sorularla da karşı karşıya; teslimatların 30 Kasım’da başlamasına rağmen uzun zamandır beklenen elektrikli pick-up’ın fiyatları henüz açıklanmıyor.

Musk başlangıçta Cybertruck’un 2019’da 39.900 dolardan başlayacağını söylemişti ancak Tesla tarafından yakın zamanda sunulan bir federal belge, ayırt edici pick-up’ın en ucuz versiyonunun tamamen hurdaya çıkarıldığını öne sürdüğü için bu artık pek mümkün görünmüyor.

Kaynak: businessinsider

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir