İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Mekke ve Kabe Tanıtımı

Mekke ve Kabe Tanıtımı

Mekke ve Kabe

Mekke ve Kabe Tanıtımı yazımızda Kabe’nin önemini, Kabe kaç bölümden oluşuyor, Suudi Arabistan’ın benzin bolluğunu, Safa ve Merve tepelerini ve Mekke müzesini yazdık.

Mekke ve Kabe

Mekke, Suudi Arabistan’ın mübarek bir şehridir. Kabe burada bulunmaktadır. Kabe bizim kıblemizdir. Dünyanın en büyük camisi olan Mescidi Haram’ın tam ortasında bulunmaktadır. Kabe ilk Hz.Adem (a.s) peygamber zamanında yapılmış, Nuh tufanı dolayısıyla yıkılmıştır. Daha sonra Hz.İbrahim (a.s) peygamber tarafından tekrar yapılmıştır. Yıllarca tahribata uğramasına rağmen bugün dimdik ayaktadır. Müslümanlar etrafında dönerek Kabe’yi tavaf etmektedirler. Mekke’ye ilk gelenlerin Kabe’yi ilk gördüklerinde yapacak oldukları dua kabul olunurmuş.

Mekke ve Kabe
Kabe’nin bölümleri

Kabe’nin Bölümleri

Kabe 13 bölümden oluşmaktadır.

 1. Hacerül Esved
 2. Kahverengi mermer çizgi
 3. Mültezem
 4. Kabe’nin kapısı
 5. Kabe’nin örtüsü
 6. Makam-ı İbrahim
 7. Hicr-i İsmail
 8. Rüknü Iraki
 9. Altınoluk
 10. Rüknü Şami
 11. Rüknü Yemani
 12. Şazirvan
 13. Rüknü Hacerül Esved

Kabe’ye gelen Müslüman Hacerül esved taşını selamlar ve öper. Bu taş cennetten gelmiştir. Kabe’nin güneydoğu köşesinde bulunur. Siyah renkli ve parlak bir taştır. Peygamber efendimiz (s.a.v), Hacerül esved taşını oraya kendisi koymuştur. Yerden 1,5 m yüksekliktedir. Hac ibadetini yerine getirmek isteyen Müslümanlar, Kabe’de ibadetlerini gerçekleştirir. Buraya gençken gelmek sizin daha kolay ibadet yapmanızı sağlayacaktır. 130.000 Müslüman aynı anda Kabe’de tavaf yapabilmektedir. Ayrıca 1,5 Milyon Müslüman namaz kılabilecektir.

Umre Ziyareti-Umrenin faydaları
Kabe

Mekke ve Kabe Tanıtımı-Suudi Arabistan’da Benzin Bolluğu

Suudi Arabistan’da benzin fiyatı içme suyundan 2 kat daha ucuzdur. Benzinin litresi 0,24 dolardır. Dünyanın en ucuz 2.benzinini kullanmaktadırlar. Suudi Arabistan’ın petrolü oldukça fazladır. Hiçbir yakıt sıkıntınız olmadan Suudi Arabistan’ı bolca gezebilirsiniz. Arap halkı bu nedenle araçlarını büyük ve pahalı seçiyor. Sokaklarda her zaman süper araçlar görebilirsiniz.

Safa ve Merve Tepesi
Safa ve Merve tepeleri arasında yürüyüş

Safa ve Merve Tepeleri

Kabe’yi ziyaret eden Müslümanlar say yapmak için Safa ve Merve tepeleri arasında yürürler. Merve ve safa arası 400 metre kadardır. Eski zamanlarda yapılan say ibadeti açık ortamda yapılırken, şuanda kapalı ve serin ortamda insanlar yürümektedir. Zemzem suyunun çıkış yeri burada bulunmaktadır. Hz.İbrahim (a.s)’in eşi Hz.Hacer oğlu Hz.İsmail’e yemek ve su bulmak için bu yolda gidip gelmiştir. Hz.İsmail (a.s) ağlarken ayaklarıyla toprağa vurarak altından zemzem suyu çıkmıştır. Allah(c.c) Hz.Hacer’in su isteğini duyarak onlara hiç bitmeyen zemzemi vermiştir. Zemzem o kadar hızlı akıyormuş ki Hz.Hacer ona durmasını söylemiş ve normal akışına dönmüştür. Zemzemin İsmi de ‘dur’ dan gelmektedir. Mekke’nin etrafında bir sürü zemzem çeşmesi vardır ve herkes istediği kadar almaktadır. Zemzem suyu şifalı sudur.

Mekke Müzesi-Suudi Arabistan
Mekke Müzesi

Mekke Müzesi

Mekke Müzesinde Kabe’nin eski parçaları sergilenmektedir. Osmanlı’dan ve Arabistan’dan kalma eski eserler Kabe Müzesinde sergilenmektedir. Mescid-i Haram’ın eski resimleri, Arapça yazıtlar burada bulunmaktadır. Kabe’nin eski zamanlarından bu zamana kadar olan değişimi fotoğraflarla sergilenmiştir. Kabe’nin iç örtüleri de burada bulunmaktadır. Mescid-i Nebevi’den de birçok eser burada sergilenmektedir. Eskilerden bir de zemzem kapağı burada bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir