Mega Drone Taşıma

Mega Drone ile Taşımacılık

Bilim ve Teknoloji Haber Yaşam

Mega Drone ile Taşımacılık yazımızda Çin’de tonluk ağırlıktaki malların taşınması için mega drone üretilmeye başlandığını ve gelişmelerin nasıl yürütüldüğünü yazdık.

Mega Drone
JD.com Mega Drone

Mega Drone ile Taşımacılık-Tonluk Ağırlıktaki Eşyaları Taşıma Denemeleri

Çin’in en büyük internet tabanlı perakende şirketi JD.com, mega dronelar sayesinde uzun mesafeli teslimatlar için bir ton veya daha fazlasını taşıyabilen uçaklar geliştirmeyi düşündüklerini söyledi. Dronelar kullanımının yaygınlaşması ve teknolojinin vermiş olduğu imkanlar neticesinde bu kararları çok yerine gözüküyor. JD.com şirketi, mega droneları Çin’in kuzeyindeki Shaanxi bölgesini kapsayacak şekilde oluşturmuş oldukları bir ağ üzerinde test edeceklerini belirttiler. Satılan malların uzak bölgelere mega dronelar tarafından taşınacağını ve daha sonra şehirlere de taşımacılığın yapılacağını belirttiler. JD.com şirketinin merkezi Çin’in başkenti Pekin‘de bulunuyor. 2016 yılının Kasım ayında müşterilerine normal dronelar ile teslimat gerçekleştirmişti. JD.com’un yanı sıra e-ticaret devi Amazon’da teslimat için dronelar ile denemeler yapmaktadır.

Mega Drone-JD.com
JD.com

Teslimat Ağı

JD’nin lojistik iş grubunun başkanı Wang Zhenhui, bünyesinde bulunan malları şehirler arasında etkili bir şekilde teslim edebilecek bir ağ sistemine sahip olduklarını söylüyor. JD.com’un hali hazırda 65.000 çalışanı ve binlerce dağıtım istasyonu bulunmaktadır. Ayrıca 235 milyon düzenli müşteriye sahiptir. Bu kadar müşteriye sahip bir e-ticaret şirketinin mega drone üretmesi ve denemeleri yapması çok normaldir. Mega dronelar ile başta kırsal kesimlere teslimat yapma amacı taşıyor. Çünkü kırsal kesimlerde insan yoğunluğu az ve şehir merkezlerine uzak olduğu için teslimat maliyetlerini çok arttırmaktadır. Dronelar sayesinde bu maliyetlerden kurtulma imkanı yakalanmıştır. Fakat bu kadar avantaj sağlamasının yanında uçuşa yasak yerlerin olması ve havadan kaynaklı problemlerin yaşanması ayrıca kuşların dronelara çarpması drone kullanımını zor hale getirmektedir.

Mega Drone
Shaanxi

Mega Droneların Geliştirilmesi

Bir tonluk yük, mevcut birçok uçağın taşıyabileceğinden daha ağır bir yüktür. Mega drone üreticileri daha fazla ağırlık taşıyabilen aygıtlar üzerinde yoğunlukla çalışmaktadır. JD.com, Shaanxi’deki planlanan mega drone ile kargo dağıtım ağının 300 kilometrelik (200 mil) bir yarıçapı kapsayacağını ve şehir genelinde hava üsleri kurulacağını söylendi. E-ticaret şirketi, droneları geliştirmek ve üretmek için Xi’an Ulusal Sivil Havacılık Sanayi Bankası ile bir araştırma ve geliştirme kampüsü kuracağını açıkladı. JD.com’un ilk çeyrek karı 11,1 milyar dolar olmuştur. Bu tür teknolojiyi kullanmaya gücü olduğu görülmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir