Anasayfa » Ekonomi ve Para » Suudi Arabistan’ın Arzı Kesmesiyle 2007’den Bu Yana En Büyük Petrol Açığı 4. Çeyrekte Yaşanacak!

Suudi Arabistan’ın Arzı Kesmesiyle 2007’den Bu Yana En Büyük Petrol Açığı 4. Çeyrekte Yaşanacak!

Petrol Fiyatları Ekonomik Korkular

Suudi Arabistan’ın Arzı Kesmesiyle 2007’den Bu Yana En Büyük Petrol Açığı 4. Çeyrekte Yaşanacak!

Suudi Arabistan’ın Arzı Kesmesiyle 2007’den Bu Yana En Büyük Petrol Açığı 4. Çeyrekte Yaşanacak!

  • Küresel arzın sıkışık olduğu bir ortamda, petrol piyasasının son on yılın en büyük açığıyla karşı karşıya kalması bekleniyor.
  • Bu, Suudi Arabistan’ın üretim kesintilerini uzattığı, Rusya’nın ise ihracatı sınırlamaya devam etmeyi planladığı anlamına geliyor.
  • Ham petrol fiyatları Salı günü OPEC’in piyasa tahminlerini açıklamasının ardından yeniden yükseldi.

Petrol piyasasının son on yılın en büyük açığıyla karşı karşıya kalması beklenirken, Suudi Arabistan’ın üretim kesintileri küresel arz sıkılığını daha da artıracak.

Bloomberg’in Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün son verilerine göre hesaplamalarına göre, OPEC’in üçüncü çeyrekte pompaladığı petrol miktarı, talebi karşılamak için gerekenden yaklaşık 1,8 milyon varil daha az.

Dördüncü çeyreğe gelindiğinde bu açığın genişleyerek ülkeleri açığı kapatmak için petrol stoklarından yararlanmaya zorlayacağı tahmin ediliyor. Bloomberg’e göre, OPEC üretimi üyelerin belirttiği gibi sabit kalırsa, stoklar günde 3,3 milyon varil azalacak; bu da en az 2007’den bu yana en büyük düşüş olacak.

Batı Teksas Orta ham petrol fiyatları, OPEC verilerinin açıklanmasının ardından %2 artışla varil başına 89,05 dolara yükseldi. Uluslararası gösterge Brent ham petrolü %1,7 artışla 92,18 dolara yükseldi.

Arz-talep dengesizliği, OPEC’in fiili lideri Suudi Arabistan’ın yakın zamanda üretim kesintilerini uzatmasıyla ortaya çıktı. Bu arada Rusya petrol ihracatına yönelik sınırlarını genişletiyor.

OPEC, üretim kesintilerini sıklıkla petrol piyasalarını dengede tutmanın bir yolu olarak gerekçelendirse de, verileri, kesintilerin küresel stoklar üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturduğunu gösteriyor.

Örnek olarak Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü üyelerinin ticari ham stokları 2015-2019 ortalamasının 114 milyon varil altındaydı.

Bloomberg’e göre Suudi Arabistan, maliyetli yurt içi projeleri finanse etmenin bir yolu olarak petrol fiyatlarını varil başına 100 dolara çıkarmayı hedefliyor olabilir.

Kaynak: businessinsider

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir