HaberYaşam

Arabuluculuk Nedir?

Arabuluculuk Nedir? yazımızda 2012 yılında hukuksal olarak çıkan yasa ile davalılar-arabulucu avukat birlikteliğini, arabuluculuk nasıl işliyor ve hangi davaları kapsıyor hakkında yazdık.

Arabuluculuk Nedir? Hukukta arabuluculuk

Arabuluculuk Nedir?

Hukukta arabuluculuk diye bir kavram üretildi. 2012 yılı itibariyle yasa ile yürürlüğe girmiştir. Arabuluculuk aslında eski bir yasa maddesi olmasına karşın halk tarafından pek kullanılmamaktadır. Hukuk davalarında arabulucu olan kişiler ile anlaşıldığında sizlere çok büyük katkıları olacaktır. Arabuluculuk kanunu çok fazla tanıtılmadığı ve bazı hukukçular tarafından eleştirildiği için gündeme gelmemiştir. Hakimlerin özelliklerinin arabulucu avukatlara getirilmesi düşüncesiyle arabuluculuk pek de iyi karşılanmamıştır. Aynı zamanda avukatlık mesleğine de kötü etkisinin olacağı düşünüldü. Fakat avukatların görevlerinden biriside arabulucu olmaktır onların görev tanımında bu maddede vardır. Sadece ayrı bir yasayla avukatların görevi belirli olmuştur. Kişilerin hukuk uyuşmazlığında arabuluculuk adı altında anlaşma yollarına gitmeleri gerekiyor. Arabuluculuk, Türk hukuk sisteminde gerekli olan bir yerdedir.

Arabuluculuk Nedir? Arabuluculuk Daire Başkanlığı

Arabuluculuğun İçeriği

Arabuluculuk ne demek diye sorarsak, arabuluculuk adı altında hukuksal uyuşmazlıklarda arayı bulma kanununa arabuluculuk kanunu denir. Hakaret, tehdit gibi şikayete bağlı suçlar bu kanun içerisinde değerlendirilebilir. Ticari ihtilaflar, iş hukuku alanları, aile hukukunda boşanmadan sonra mal paylaşımı sırasındaki anlaşmalı davalarda arabuluculuk devreye girmektedir. Hayati suçları kapsamamaktadır. Arabuluculuk içerisinde olan davalar, kişilerin birbirleriyle anlaşması durumunda bitirilmektedir.

Arabuluculuk taraflara zaman konusunda büyük tasarruf sağlar. Mahkemenin uzun sürmesi kişileri arabuluculuğu kullanmaya teşvik etmektedir. Yargı sürecinde oluşan masraflar arabulucukta oluşan masraflara göre çok fazladır. Ekonomik bakımdan da arabuluculuk tercih sebebidir. En çok kullanılan alan iş mahkemeleridir. İş mahkemelerini ticari ihtilaflar takip etmektedir. Yeni yapılan düzenlemeler ile arabuluculuk tavsiye edilmektedir. Hakim tarafından yazılı olarak tavsiye anlamında not düşülerek arabuluculuk desteklenmektedir. Hakim avukatlara dava sürecinde bilgilendirme notu vererek tarafların arabuluculuktan yararlanmasını isteyebilir. Bu durumda avukat müvekkiline bu bilgiden bahsetmek zorunda kalır. Kişinin kabul etmesi veya etmemesi kendine kalır.

Arabuluculuk Nedir? Arabuluculuk Yasası

Arabuluculuğun İyi Anlatılması Gerekiyor

Uyuşmazlıkların çözüme kavuşması bakımından arabuluculuk kurumuna başvurular hala yeterli seviyelere gelememiştir. 2012 yılında çıkmış olmasına rağmen insanlar bu kurumun avantajlarını bilmemektedir. Davalılara arabuluculuğun iyi bir kurum olduğu anlatılırsa buradan devam edeceklerdir. Bir daha mahkeme yollarına gideceklerini tahmin etmiyoruz. Karar burada alınır ve iki tarafta arabulucu avukat eşliğinde sonuca ulaşınca kararlarını mahkemeye bildirirler ve her şey sonuca ulaşmış olur. Arabulucukta gizlilik esastır. Burada paylaşmış olduğunuz bilgiler sizin davanız devam ederken mahkemede bu deliller kullanılamaz. Bu durum arabuluculuk işe yaramadığında oluşur. Arabuluculuğun kullanılmaya başlaması insanlara zaman ve para tasarrufu sağlayacaktır. Birçok dertten de kurtaracaktır.

ARABULUCULUK DAİRE BAŞKANLIĞI: www.adb.adalet.gov.tr

Arabuluculuk Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir