Sağlık

Kakanız Sağlığınız Hakkında Size Ne Söylüyor?

Kakanız Sağlığınız Hakkında Size Ne Söylüyor?

Kakanız Sağlığınız ve Vücudunuz Hakkında Size Birçok Bilgi Veriyor

Bağırsak sağlığının, rahatsız edici kahkahalarla örtülü, damgalanmış bir gizem olması gerekmez. Bağırsaklarımızın bizimle kendi iletişim yolları vardır ve size vücudumuzun geri kalanıyla her şeyin yolunda olup olmadığını söyleyebilirler. Diyetinizle, en son antrenmanınızla veya zihinsel sağlığınızla ilgili bir şey olsun, kakanız sağlığınız ve refahınızın harika bir göstergesidir.

Kakanız size bağışıklık sisteminizin kapalı olduğunu mu söylüyor? Bağışıklık sisteminizin yüzde 60’ından fazlası bağırsaklarınızdan kaynaklanır. Ruh halimiz bile bağırsak sağlığımız tarafından belirlenebilir, çünkü serotonin reseptör bölgeleri öncelikle bağırsakta bulunur. Sağlıklı bağırsaklar daha iyi uyumanıza bile yardımcı olabilir.

Bağırsak Florasını Onarmak
Sağlıklı Bağırsaklar

Genel olarak, yetişkinler günde en az bir iyi biçimli bağırsak hareketi (tuvalete çıkmak) yaşamalıdır. “İyi biçimli”, sağlam ama kaya kadar sert olmayan anlamına gelir. Farklı bir şey görüyorsanız, kakanız size bir şey söylüyor olabilir. Her zamanki bağırsak rutininizde değişiklikler fark ederseniz, bunu doktorunuza danışın.

Ama işte birkaç farklı kaka şekli/durumu ve bunları iyileştirmek için ne yemek isteyebileceğiniz hakkında fikirleri size sunuyoruz:

Kakanız Sağlığınız
Kaka Şekilleri

Kaka Şekilleri ve Yapılması Gerekenler

Tavşan Peletleri (Rabbit pellets)

Bağırsak hareketleriniz üç ila dört inçlik silindirler yerine küçük parçalara benziyorsa, bu, protein-lif oranınızın düştüğünü, vücudunuzun aldığınız proteini işlemekte zorlandığını gösterebilir. Bazen düşük karbonhidratlı diyet yapan hastalarda görülen bir şeydir.

Bağırsaklarınızı besleyin: Kereviz, salatalık, lahana, ıspanak ve elma gibi lif oranı yüksek ürünler yemeyi deneyin. Pelet benzeri bağırsak hareketleri de iyi hidrasyon yapmadığınızı gösterebilir. Elma, greyfurt ve chia tohumları gibi pektin oranı yüksek yiyecekleri yemeyi deneyin.

İnce ve İpli (Thin and ropy)

Uzun, sıska, yumuşak bağırsak hareketleri, mukozal astarınızın (bağırsaklarınızı kaplayan zarlar) şişmiş veya tahriş olmuş olabileceğini gösterebilir.

Bağırsaklarınızı besleyin: Glutensiz psilyum, kaygan karaağaç çayı, karnabahar ve jicama mukoza zarını yatıştırır. Bağırsak parazitleri de zarların şişmesine neden olabilir; doğal anti-paraziter özelliklere sahip kabak çekirdeği yemeyi deneyin. (Tabii durum düzelmezse doktorunuza görünün.)

Yeşil (Green)

Yeşil bir renk tonu olan kaka, safradaki bir dengesizliği gösterebilir. Safra, lesitin de dahil olmak üzere birçok maddeden yapılır. Bu yeşil renk, lesitin dengenizin kapalı olduğu anlamına gelebilir.

Bağırsaklarınızı besleyin: Bu durumda, ayçiçeği lesitini ve deve dikeni çayı gibi safra kesesi desteği sunan gıdaları ve takviyeleri deneyin. Safra kesesini destekleyen yiyecekler arasında soğuk su balıkları (somon ve alabalık gibi), avokado, tatlı patates, yeşil fasulye, domates, çilek ve soğan bulunur.

Yüzenler veya Çörekler (Floaters or sinkers)

Taburelerin tuvalete batması gerekiyor. Yüzerlerse, bu sindirim sıvılarında bir dengesizliği gösterebilir.

Bağırsaklarınızı besleyin: Maydanoz, kekik ve kırmızı biber gibi sindirimi uyarabilecek birçok bitki ve baharatı öğünlerinize ekleyin. Yüzenler ayrıca bir buğday intoleransını veya Çölyak hastalığını da gösterebilir. Yüzenler ayrıca kan şekerindeki bir dengesizliğe de işaret edebilir, bu nedenle gün boyunca sabit bir protein akışına sahip olduğunuzdan emin olun. Günde üç öğün ve iki sağlıklı atıştırmalık yediğinizden emin olun.

Kakanız Sağlığınız Hakkında Size Ne Söylüyor? Kaynak: sheknows.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir