İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » iPhone 15 Akıllı Telefon Pazarındaki Satış Hacmini Artırdı

iPhone 15 Akıllı Telefon Pazarındaki Satış Hacmini Artırdı

iPhone 15 Lansmanı

iPhone 15 Akıllı Telefon Pazarındaki Satış Hacmini Artırdı

Satışların her yıl art arda 27 ay düşmesinin ardından yeni araştırmalar, iPhone 15‘in küresel akıllı telefon pazarının Haziran 2021’den bu yana ilk olumlu büyümesini görmesine yardımcı olduğunu söylüyor. Daha önce Counterpoint Research, akıllı telefon pazarının iki yıldan fazla bir süredir düşüşte olduğunu bildirmişti. Apple‘ın iPhone’u bu eğilimi aşma eğilimindeydi.

Bu, araştırma firmasının Çin’de iPhone 15’in iPhone 14’ün gördüğü talebi karşılayamadığı yönündeki raporunu da hesaba katıyor. Counterpoint, Ekim 2023’te küresel aylık akıllı telefon satış hacimlerinin yıllık bazda %5 arttığını bildirdi. Şirket, “Büyümenin bir faktörü de iPhone 15 serisinin piyasaya sürülmesi oldu” diyor. “Geçen yıla kıyasla lansman bir hafta gecikti, bu da yeni iPhone satışlarının tam etkisinin Ekim ayında hissedildiği anlamına geliyordu.”

Counterpoint ayrıca büyümenin öncelikli olarak gelişmekte olan pazarlarda, özellikle Orta Doğu ve Afrika’da gerçekleştiğini söylüyor. Bunun bir kısmı Huawei’nin pazara dönüşü ve ayrıca Hindistan’ın bayram satış sezonuydu.

Counterpoint bu son raporunda akıllı telefon modeli rakamlarını detaylandırmasa da, yakın zamanda Apple’ın %43’lük pazar payı ile rekabette lider konumda olduğunu iddia etti.

iPhone 15 Akıllı Telefon Pazarındaki Satış Hacmini Artırdı-Kaynak: appleinsider

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir