İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Nvidia Sonuçlarına Göre Yatırımcılar Faiz İndirimi Umutlarıyla Yapay Zeka Fonuna Akın Ediyor

Nvidia Sonuçlarına Göre Yatırımcılar Faiz İndirimi Umutlarıyla Yapay Zeka Fonuna Akın Ediyor

Yapay Zeka Hayatımızı Nasıl

Nvidia Sonuçlarına Göre Yatırımcılar Faiz İndirimi Umutlarıyla Yapay Zeka Fonuna Akın Ediyor

Nvidia Sonuçlarına Göre Yatırımcılar Faiz İndirimi Umutlarıyla Yapay Zeka Fonuna Akın Ediyor

Yapay zeka stoklarını takip eden borsada işlem gören bir fon, çip üreticisi Nvidia‘nın güçlü üç aylık sonuçları ve ABD faiz oranlarının zirve yaptığına dair artan iyimserliğin ardından yatırımcıların art arda altı haftadır devam eden çıkışların ardından para akıttığını gördü.

Lipper verilerine göre, Global X Robotik ve Yapay Zeka ETF’si, Çarşamba günü sona eren haftada 35,5 milyon dolarlık net giriş elde ederek bu yılın haziran ayından bu yana en güçlü seviyesini gördü.

AI hisse senetlerini izleyen ETF’ler, ChatGPT’nin viral başarısının tetiklediği yıla güçlü bir başlangıç ​​yaptı, ta ki Haziran ayından sonraki ralli, ısrarla yüksek olan ABD faiz oranlarının teknoloji şirketlerinin değerlemelerine zarar vereceği korkusuyla sekteye uğrayana kadar.

Federal Rezerv’in gelecek yıl faiz indirimlerine hızlı bir şekilde yönelme ihtimalinin artması, yatırımcıları zayıf durumdaki Hazine tahvillerine yöneltti, Hazine getirilerini aşağı çekti ve faize duyarlı teknoloji ve büyüyen hisse senetlerini artırdı.

Global X Araştırma Analisti AVP Tejas Dessai, “İyileşen enflasyon verileri ve 2024’ün ikinci yarısında faiz indirimi olasılığı, Kasım ayı boyunca piyasa iyimserliğini koruyarak yatırımcıların ilgisine katkıda bulundu” dedi.

“Genel olarak, Üretken Yapay Zeka hızla deneme aşamasından benimseme ve para kazanma aşamasına geçiyor ve somut gelir ve kâr fırsatlarının ortaya çıktığını görmeye başlıyoruz.”

Bu yıl şu ana kadar Global X fonu, grafik işlem birimleri (GPU’lar) yapay zeka pazarına hakim olan en büyük holdingi Nvidia’nın hisselerindeki %233’lük yükselişin desteğiyle yılbaşından bu yana %27,7 kazanç elde etti.

CFRA ETF verileri ve analitiği başkanı Aniket Ullal, çip üreticisinin Salı günü elde ettiği güçlü sonuçların aynı zamanda AI ETF’leri etrafındaki duyarlılığın artmasında önemli bir faktör olduğunu söyledi.

Fona günlük girişler Çarşamba günü 17,2 milyon dolardı ve Nvidia’nın, tedarik zinciri sorunlarının hafiflemesi nedeniyle genel gelirin Wall Street hedeflerinin üzerinde olacağını öngörmesinin ardından iki aydan uzun bir sürenin en yüksek seviyesine ulaştı.

Toplam net varlıkları 2,2 milyar dolar olan Global X fonu, bu yıl şu ana kadar 554,8 milyon dolarlık net giriş gördü.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir