iPhone Satışları Düşüyor, İşte Nedeni!

iPhone Satışları Düşüyor, İşte Nedeni!

iPhone Satışları Düşüyor, İşte Nedeni!

Pazar araştırma firması IDC’ye göre Apple’ın akıllı telefon satışları geçen çeyrekte %10 oranında çarpıcı bir düşüş yaşadı. Bunun ana nedeni: Çin’deki iPhone satışlarının keskin bir şekilde düşmesi.

Şirket, milliyetçilik, zorlu ekonomi ve artan rekabetin son birkaç ayda Apple’a zarar vermesi nedeniyle Çin’de ivme kaybetti.

Nabila Popal, “Bu Apple için çok büyük bir düşüş, ancak son dört yılda nerede olduğumuzu düşünürseniz, Apple muhtemelen tedarik zinciri sorunlarının ve makro zorlukların üstesinden diğer markalardan daha fazla gelen en dirençli marka olmuştur” dedi. IDC araştırma direktörü CNN’e söyledi.

Samsung, son 12 yıldır en iyi akıllı telefon üreticisi konumundaydı. Apple geçen yıl tacı aldı – ancak yalnızca dörtte biri için. IDC’nin raporuna göre Samsung, 2024’ün ilk çeyreğinde zirvede yer aldı.

Popal, “Samsung’un tekrar zirveye çıkması da çok önemli” dedi. “Bu yıl Android’in iOS’un iki katı hızda büyümesini bekliyoruz.” (Android, Samsung sistemleri tarafından kullanılan işletim sistemidir, iPhone’lar ise iOS’u kullanır.)

Bunun nedeni, Android’in son birkaç yılda güçlü bir düşüş yaşaması ve dolayısıyla artık büyümek için daha fazla alana sahip olmasıdır.  Hem Apple hem de Samsung, yorum talebine yanıt vermedi.

Genel olarak IDC, küresel akıllı telefon sevkıyatlarının 2024’ün ilk çeyreğinde yıllık %7,8 artışla yaklaşık 289 milyon cihaza yükseldiğini, bunun da akıllı telefon pazarının iki yıllık makroekonomik zorluklardan sonra yeniden ortaya çıktığını gösterdiğini söyledi.

Samsung, çeyrek boyunca pazar payının yaklaşık %20,8’ini (veya 60,1 milyon sevkiyat) elinde tutarken, onu %17,3’le (50,1 milyon sevkiyat) Apple takip etti. Çinli üretici Xiaomi %14,1’i (40,8 milyon sevkiyat) oluşturdu.

Aralık ayında Apple, akıllı telefon kategorisinde Samsung’u geride bırakarak %20 pazar payıyla (Samsung’un %19,4 pazar payına kıyasla) Samsung’un 12 yıllık serisini zirvede noktaladı.

IDC, son raporunda Apple ve Samsung’un pazardaki hakimiyetini korumasını beklediğini söylese de, Huawei’nin ve aralarında Xiaomi ve OPPO/OnePlus’ın da bulunduğu Çin’deki diğer şirketlerin yeniden dirilişi muhtemelen devam edecek.  Bir zamanlar Apple’ı düşünen Çinli tüketiciler artık Çin’deki ulusal markalara yöneliyor.

Çin, ABD’nin ardından en büyük pazar olması nedeniyle Apple için önemli bir pazar olmaya devam ediyor. Şirket, satışları artırmaya yardımcı olmak için Çin’de indirimler sunmaya devam ediyor

Geçtiğimiz yıl, Huawei’nin popüler Mate 60 akıllı telefonu, ABD hükümetinin gelişmiş bir işlemci içeren Pro modeli hakkında daha fazla bilgi aradığında manşetlere çıkmıştı. İlk kez piyasaya sürülmesi, Amerika Birleşik Devletleri’nin algılanan ulusal güvenlik kaygıları nedeniyle Çin’in yabancı çip teknolojisine erişimini kısıtlama yönündeki kapsamlı çabalarının ardından şirketin böyle bir çipi nasıl yapabileceğini sorgulayan sektör uzmanlarını şok etti.

Popal ayrıca, pek çok teknoloji şirketinin ilgili stratejileri ve özellikleri ikiye katladığı bir dönemde Apple’ın yapay zeka hakkında güçlü bir mesaj vermediğini de belirtti.

 Haziran geliştirici konferansında bununla ilgili bazı mesajlar duymayı umuyoruz” dedi. “Tüketiciler için bir şeyler sağlarlarsa umutluyuz… zorluklarla karşılaştıklarından daha fazla ilgi görmeliler.”

Ancak Samsung zaten yapay zeka konusunda her şeyi yaptı. Şirket, Ocak ayında duyurulan en yeni amiral gemisi Galaxy S24 serisi için mesajlaşma, fotoğraf ve oyunlarına yapay zeka gelişmelerini getirmeyi vurguladı.

“Genel akıllı telefon pazarı bu yıl yapay zekaya güçlü bir odaklanmayla toparlanırken, Samsung bu yıl daha da büyümek için iyi bir konumda” diye ekledi.

iPhone Satışları Düşüyor, İşte Nedeni!-Kaynak: edition.cnn

Yorum yapın