İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Google Gelecek Hafta Eski Hesapları Silecek, Sizinkini Nasıl Kurtaracaksınız?

Google Gelecek Hafta Eski Hesapları Silecek, Sizinkini Nasıl Kurtaracaksınız?

Google, COVID-19 Nedeniyle Ofise Dönüş

Google Gelecek Hafta Eski Hesapları Silecek, Sizinkini Nasıl Kurtaracaksınız?

Google Gelecek Hafta Eski Hesapları Silecek, Sizinkini Nasıl Kurtaracaksınız?

Mayıs ayında Google, bu yılın sonuna doğru etkin olmayan hesapları kapatmaya başlayacağını söylemişti. Bunu yapılacaklar listenizde “bazen” bir öğe olarak kaydettiyseniz, harekete geçme zamanı geldi: kapatma önümüzdeki hafta 1 Aralık‘ta başlayacak.

Google, bu hareketin öncelikle etkin olmayan hesapların ele geçirilmesini ve kötüye kullanılmasını önlemek için olduğunu söylüyor: “unutulmuş veya gözetimsiz hesaplar genellikle ele geçirilmiş olabilecek eski veya yeniden kullanılmış şifrelere dayanır” ve güvenlik ayarlarının tamamının etkinleştirilme olasılığı daha düşüktür.

Bununla başa çıkmak için Google, 2021’den beri veya daha öncesinde oturum açılmamış hesapları kapatmaya başlayacak. Bu, Gmail hesaplarının yanı sıra fotoğraflar, takvimler, kişiler, YouTube videoları ve Google Drive anlamına da gelir: Etkin olmayan bir Google hesabına bağlı tüm hizmetler kapatılacaktır.

Yeni kuralın istisnası okul veya işletme hesaplarıdır. Ancak kişisel bir hesabınız varsa ve henüz kullanmıyorsanız, kapatıldığını görmek istemiyorsanız harekete geçmenin zamanı geldi. Gmail adresinizin başka biri tarafından alınmasını istemiyorsanız bu özellikle önemlidir.

Google, sizi değişiklik konusunda uyarmak için ana ve kurtarma e-postalarınıza hatırlatma e-postaları göndereceğini ve size birkaç ay süre tanıyacağını söylüyor, ancak elbette ikisini de kullanmazsanız bunları göremezsiniz.

Google hesabınızın kapatılması nasıl durdurulur?

Google hesabınızın kapatılmasını önlemenin en basit yolu hemen şimdi oturum açmaktır. Bu, saati sıfırlayacaktır. Google’a göre, e-posta okumak veya göndermek, Google Drive’ı kullanmak, Play Store’dan bir şey indirmek veya hesabı üçüncü taraf bir hizmette oturum açmak için kullanmak bunların hepsi sayılır.

Elbette Google hesabınıza giriş yapmak için şifrenize ihtiyacınız olacak. Bunun ne olduğunu hayatınız boyunca hatırlayamayacaksanız, account.google.com adresindeki Google Hesap Kurtarma aracını kullanın. Tekrar giriş yaptığınızda şifrenizi güzel ve güçlü bir şeyle değiştirmeniz ve özellikle iki faktörlü kimlik doğrulama gibi mümkün olduğu kadar çok güvenlik özelliğini etkinleştirmeniz akıllıca olacaktır. Ancak tüm bunları yapmadan önce, hesabınızı çalışır durumda tutmanıza gerek olup olmadığını sormakta fayda var: Hesabınızı 2021’den beri kullanmadıysanız, belki de bırakmanın zamanı gelmiştir.

Kaynak: t3

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir