Anasayfa » Ekonomi ve Para » Binance Müşterinin Hesabını Mantıksız Olduğu İçin Askıya Aldı

Binance Müşterinin Hesabını Mantıksız Olduğu İçin Askıya Aldı

Binance, Likidite Kriziyle Karşılaşan

Binance Müşterinin Hesabını Mantıksız Olduğu İçin Askıya Aldı

Binance Müşterinin Hesabını Mantıksız Olduğu İçin Askıya Aldı

Binance, kripto borsasını şikayet etmek için Twitter‘a giden bir kullanıcının hesabını kapattı ve CEO Changpeng “CZ” Zhao, hesaplarından çalındığını söyledikleri fonları geri almalarına yardımcı olmak için çok az şey yaptı. Müşterinin artık parasını çekmek için üç günü var.

Twitter’da CoinMamba yazan kullanıcı, profiline göre bir vadeli işlem tüccarı ve kripto yatırımcısı. Kullanıcı, Salı günü kripto ticaret platformu 3Commas‘a bağlı sızdırılmış bir API anahtarı nedeniyle Binance hesabından para kaybettiğini iddia ettikten sonra Binance hakkında tweet atmaya başladı. Kullanıcı, bu fonları geri alma konusunda Binance’ten fazla yardım almadıklarını söyledi.

Bu arada Binance, kullanıcının şirketin müşteri hizmetleri ekibine “tehditlerde bulunduğunu” ve bunun askıya alınmasına yol açtığını iddia ediyor.

3Commas tarafından istismar edilen tek CoinMamba değil. Bir düzineden fazla kullanıcı, kripto ticaret hizmetinin kimlik bilgilerini sızdırdığını ve saldırganların kullanıcı fonlarını çalmasına olanak sağladığını iddia etti. Ancak platformun CEO’su bu iddiaları “yanlış söylentiler” olarak nitelendirerek yalanladı. İstismarlar sadece Binance’te değil, diğer birçok borsada gerçekleşti.

Cuma günü CZ, CoinMamba’ya “kullanıcıların kendi API anahtarlarını çalmadıklarından emin olmamızın neredeyse hiçbir yolu yok” şeklinde yanıt verdi. Bundan sonra CoinMamba, CZ’yi “açgözlü” olmakla suçlayan ve “tüm bu borsaların gölgeli” olduğunu iddia eden birden fazla tweet yayınlamaya başladı.

CoinMamba’ya yanıt olarak ve artık silinmiş bir tweet’te CZ, “mantıksız” davrandığı için CoinMamba’nın hesabını yalnızca para çekme moduna geçirmeyi düşündüğünü yazdı

CZ, “3Commas’a ek olarak, aslında @coinmamba’nın hesabını devre dışı bırakma (yalnızca para çekme) moduna geçirmeyi düşünüyorum” diye tweet attı. “Mantıksız insanlara hizmet etmek istemiyoruz. Sadece yolun aşağısında daha fazla sorun var. 2 yönlü bir caddedir. Çok fazla eleştiri alabilir, ama…”

Yaklaşık bir saat sonra CoinMamba’nın hesabı, hacim olarak dünyanın en büyük borsasında müşteri hizmetleri çalışanlarına yaptığı “tehditlere” yanıt olarak Binance tarafından kapatıldı.

“Polise şikayette bulunmayı reddederek ve bunun yerine tazminat talep ederek bizi suçlamaya çalışarak iki katına çıktınız. Binance’in Twitter’daki Müşteri Destek hesabı CoinMamba’ya, “Tahammül etmeyeceğimiz tehditler savuracak kadar ileri gittiniz” yanıtını verdi.

Doğrudan bir mesajla CoinMamba, CoinDesk’e bunun “sadece bir bahane” olduğunu söyledi. Kullanıcı, “CZ’ye bir tweet’te bunun bedelini nasıl ödeyeceklerini söylediğim şeyin aynısıydı. Askıya alınmamın ana nedeni, herkese açık tweet’lerimdi” dedi.

Binance Müşterinin Hesabını Mantıksız Olduğu İçin Askıya Aldı-Kaynak: coindesk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir