İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Eski Binance CEO’su Zhao, Hakimden Cezayı Vermeden Önce ABD’yi Terk Etmesine İzin Vermesini İstedi

Eski Binance CEO’su Zhao, Hakimden Cezayı Vermeden Önce ABD’yi Terk Etmesine İzin Vermesini İstedi

Binance Patronu Changpeng Zhao

Eski Binance CEO’su Zhao, Hakimden Cezayı Vermeden Önce ABD’yi Terk Etmesine İzin Vermesini İstedi

Eski Binance CEO’su Zhao, Hakimden Cezayı Vermeden Önce ABD’yi Terk Etmesine İzin Vermesini İstedi

Eski Binance CEO’su Changpeng Zhao‘nun avukatları, ABD’li bir yargıcı, Adalet Bakanlığı’nın kara para aklamayı önleme gerekliliklerini ihlal ettiği gerekçesiyle mahkum edilene kadar kendisinin Birleşik Arap Emirlikleri‘ndeki evine dönmesinin yasaklanması yönündeki talebini reddetmeye çağırıyor.

Zhao’nun avukatları Perşembe günü yaptıkları bir başvuruda, Seattle’daki ABD Bölge Yargıcı Richard Jones’tan, Salı günü sulh yargıcı tarafından belirlenen ve cezanın verilmesini beklerken ABD’yi terk etmesine olanak tanıyan kefalet koşullarını tersine çevirmemesini istedi.

BAE ve Kanada vatandaşı olan Zhao, küresel kripto para borsasının etkili bir kara para aklamayı önleme programını sürdürmede başarısız olmasına kasten neden olma suçunu kabul ettikten sonra Salı günü Binance CEO’luğundan istifa etti.

ABD’li yetkililer, Binance’in ABD’nin kara para aklamayı önleme ve yaptırım yasalarını ihlal ettiğini ve aralarında Hamas, El Kaide ve Irak ve Suriye İslam Devleti’nin de bulunduğu ABD’nin terörist gruplar olarak tanımladığı örgütlerle 100.000’den fazla şüpheli işlemi bildirmediğini söyledi.

Şirket, yapılan savunma anlaşmasının bir parçası olarak 4,3 milyar dolardan fazla ödeme yapmayı kabul etti. Zhao, ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’na 150 milyon dolar ceza ödemeyi kabul etti ve savcılar Çarşamba günü yaptıkları başvuruda onun 18 aya kadar hapisle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Adalet Bakanlığı, Pazartesi gününe kadar Jones’tan, ABD Sulh Hakimi Hakimi Brian Tsuchida’nın, Zhao’nun kendisini 175 milyon dolarlık kefalet bonosu karşılığında serbest bırakmayı kabul etmesinin ardından 23 Şubat’taki cezası öncesinde BAE’ye evine dönmesine izin verme yönündeki kararını tersine çevirmesini istedi.

Hükümet, BAE ile suçluların iadesi anlaşmasının olmaması ve Zhao’nun önemli varlıklara sahip bir multi-milyarder olması nedeniyle, ABD’ye ceza vermek için geri dönmemeyi seçmesi halinde onun geri dönüşünü güvence altına alamayabileceğini söyledi.

Ancak Zhao’nun avukatları, eski CEO’nun “önemli” bir kefalet paketini kabul ederek ve eylemlerinin sorumluluğunu üstlenmek üzere ABD’ye gönüllü olarak gelerek kaçma riski olmadığını gösterdiğini savundu.

Savunma avukatları, Zhao’nun BAE’ye dönmesine izin verilmesinin, ortağına ve üç çocuğuna bakmasına ve onları cezasına hazırlamasına olanak tanıyacağını savundu.

Adalet Bakanlığı Cuma günü verdiği bir brifingde;

Salı günkü duruşmada Zhao’nun ceza verilmeden önce serbest kalmasını tavsiye etme kararının “istisnai” olduğunu ve bunun yalnızca, onun oluşturduğu kaçma riskinin seyahatini kısıtlayarak “yönetilebileceğine” inanması nedeniyle olduğunu söyledi.

Adalet Bakanlığı avukatları, “Davaların büyük çoğunluğunda, suçunu kabul eden, olası hapis cezasıyla karşı karşıya kalan ve vatandaşlarını ABD’ye iade etmeyen bir ülkede yaşayan multi milyarder bir sanık gözaltına alınacaktır.” dedi.

Eski Binance CEO’su Zhao, Hakimden Cezayı Vermeden Önce ABD’yi Terk Etmesine İzin Vermesini İstedi-Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir