Anasayfa » Yaşam » Gezgin Arıcının Özlemi

Gezgin Arıcının Özlemi

Gezgin Arıcının Özlemi Fatih Kaya

Gezgin Arıcının Özlemi yazımızda gezgin arıcıların yapmış oldukları meslekte yılın çoğunu gurbette geçirmeleri ve Fatih Kaya’nın işini yapma şeklini yazdık.

Gezgin Arıcının Özlemi-Fatih Kaya

Gezgin arıcılar işi gereği evinden yüzlerce kilometre uzaklarda arıcılık yapmaktadır. Arıcılık yapan Fatih Kaya anlatıyor. İlkbaharda ailesiyle vedalaşarak Burdur‘dan gurbet yolculuğuna çıkan Fatih Kaya’da gezgin arıcılık yapmaktadır. Kendisi 15 yıldır arıcılık yaparak ailesinin geçimini sağlıyor. Gezgin arıcıların işi 8 ay kadar sürmektedir.

Arıcılık baba mesleği. Kendimi bildim bileli işimiz arılarla oldu. Sürekli gezgin arıcılık yapıyorum başka hiçbir işim yok. İşi yalnız başıma yapıyorum. 2-3-4 metre kare barakalarda yaşamak zorundayım. Evden çıkarken tabii ki çocuklarda ve bende ayrı bir hüzün oluyor. Çocuklar artık baharın hiç gelmesini istemiyor. Eşimi, çocuklarımı, memleketimi özlüyorum. Ama arıcılığı severek ve tutkuyla yapıyorum.”

Gezgin Arıcının Özlemi Arıcılık

Gezgin Arıcılıkta En Zor Şey Gurbet

Aylarca süren bal mesaisi hiç de kolay değildir. Fatih bey 400 arı kovanıyla gece gündüz ilgilenmektedir. Bahar ayları gezgin arıcılar için gurbet demektir. İşinden şikayetçi olmayan Fatih beyin en büyük zorluğu ise ailesine olan özlemidir. Arıcı kovanların bakımını yaptıktan sonra güneşin batmasıyla birlikte barakasının yolunu tutar. Yemeklerini de mecbur kendisi yapmaktadır. Her akşam yemeğin ardından çayını içtikten sonra dinlenmeye çekilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir