Bilim ve TeknolojiEkonomi ve Para

Bitcoin ve Ether Düşmeye Devam Ediyor!

Bitcoin ve Ether Düşmeye Devam Ediyor!

Bitcoin ve Ether Düşmeye Devam Ediyor!

Salı öğleden sonra Asya’da hafif yükseldi Bitcoin ancak 26.000 ABD doları destek seviyesinin altında kaldı. Ether 1.600 ABD dolarının altında işlem gördü ve XRP, stabil olmayan diğer ilk 10 kripto paranın çoğunda kayıplara öncülük ederken, iflas eden kripto borsası FTX’in yıl sonuna kadar muhtemelen 3,4 milyar ABD doları değerindeki kripto varlıklarını satacağına dair haberler kripto piyasalarını olumsuz etkiledi. Yatırımcılar ayrıca Çarşamba günü açıklanacak ABD Ağustos ayı enflasyon verilerini de sabırsızlıkla bekliyorlar.

Kripto piyasasında olumsuz duygu

CoinMarketCap verilerine göre Bitcoin, Hong Kong’da 24 saat ile 16:00 arasında %0,05 artışla 25.819 ABD dolarına ulaştı ve haftalık kazançlarını %0,40’a getirdi. Dünyanın en büyük kripto para birimi, olumsuz piyasa hissiyatının devam etmesi nedeniyle 26.000 ABD Doları destek seviyesinin altında kaldı.

XS.com Multi-asset’in piyasa analisti Samer Hasn, “Kripto para birimlerindeki düşüşler, ABD’de bu piyasanın düzenleyici tarafında neler olabileceğine dair beklentiler ışığında piyasalara olumsuz havanın akmaya devam etmesiyle ortaya çıktı” dedi.

ABD, Ağustos ayı enflasyon verilerini Çarşamba günü yayınlayacak. “Beklentiler yıllık enflasyonun Temmuz ayındaki %3,2’den %3,4’e hafif bir artış göstermesi yönünde. Ancak faiz oranlarında daha fazla artış beklemeyen piyasa, bir sonraki Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında faiz oranlarında değişiklik yapılmama olasılığını %93 olarak fiyatlıyor ve 2023 yılı sonundan önce başka bir faiz artırımı öngörmüyor. ” dedi halka açık dijital varlık ve fintech yatırım şirketi Fineqia International’ın araştırma analisti Matteo Greco.

Greco, Pazartesi günü e-postayla gönderdiği açıklamada, “Faiz artışlarının sona ermesi, özellikle de Bitcoin Spot ETF’nin (borsa yatırım fonu) onaylanmasıyla birleştirilirse, piyasaya yeni sermaye getirmek ve likiditeyi artırmak için önemli bir etken olabilir” dedi.

Dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi olan Ether, son 24 saatte %1,97 düşüşle 1.579 ABD dolarına geriledi ve haftada %2,71 düşüş yaşadı

Dijital varlık hizmet platformu Matrixport’un araştırma ve strateji başkanı Markus Thielen, e-postayla gönderdiği bir raporda, “1.650 ABD dolarının kırılması bizi Ether konusunda son derece temkinli kılıyor ve hatta fiyatların yıl sonuna kadar daha da düşeceği bir senaryoyu tasavvur edebiliriz” dedi.

Thielen, “1.500 ABD dolarının altına bir düşüş, Ether’in 1.000 ABD dolarına düşebileceği fikrini geri getirebilir; bu, Ethereum ekosisteminden elde edilen gelir projeksiyonuna göre haklı görünen bir seviyedir” diye ekledi.

Kripto piyasası da Kasım 2022’de iflas yaşayan FTX kripto borsası gibi baskı altında, tahmini 3,4 milyar ABD doları tutarındaki kripto para biriminin tasfiyesi için Çarşamba günü mahkeme onayı alması bekleniyor. Firma önerilen Haftada 100 milyon ABD Dolarına kadar kripto varlık satışı yapmak, bunun 200 milyon ABD Dolarına kadar uzatılabilmesi.

Thielen’e göre, satışların tavanı haftada 200 milyon ABD doları olsa da, bu yine de FTX alacaklılarının her hafta satış yapabileceği anlamına geliyor.

“Aynı zamanda kripto paranın, kripto paradan fiat paraya geçişte 3,4 milyar ABD doları daha göreceğini gösteriyor; sorumlu olan Signature Bank, Silicon Valley Bank ve Silvergate Bank’ın yokluğunda doldurulması zor olabilecek potansiyel bir likidite açığı. Thielen, son birkaç yılda fiat’tan kriptoya geçişin en az yüzde 50’sinin gerçekleştiğini belirtti.

Altcoin’lerin, “projelerdeki ilk yatırımcıları ihtiyatlı finansal ve hayatta kalma kararları almaya ve pozisyonları tasfiye etmeye zorlayan olumsuz tokenomikler nedeniyle” özellikle etkilenebileceğini ekledi.

FTX varlık satan tek büyük oyuncu değil. Kripto risk sermayesi (VC) fonları da fonlarını yatırımcılarına iade etme konusunda büyük bir baskı altında.

“Bazı kripto VC fonları 10-20 kat getiri elde ederken, birçoğunda ciddi kayıplar yaşandı ve bu da yatırımcıların getirileri önemli ölçüde daha yüksek olsa bile para çekmeyi tercih etmelerine yol açtı. Örneğin Multicoin Capital kayıp Thielen, 2022’de değerinin yüzde 91’ine ulaşacağını söyledi.

Son 24 saatte toplam kripto piyasası kapitalizasyonu %0,62 düşüşle 1,03 trilyon ABD dolarına gerilerken, piyasa hacmi %82,81 artışla 37,73 milyar ABD dolarına ulaştı.

Bitcoin ve Ether Düşmeye Devam Ediyor!-Kaynak: forkast.news

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir