Futbolcu Menajeri Nasıl Olunur

Futbolcu Menajeri Olmak

Ekonomi ve Para Kişisel Gelişim

Futbolcu Menajeri Olmak yazımızda futbol sektörünün parasal yönden inanılmaz boyutlara gelmesiyle birlikte futbolcu menajerlerinin etkilerinin arttığını ve menajerlik mesleğinin genel özelliklerini yazdık.

Futbolcu Menajerlerinin Yükselişi

Dünyanın en çok kazanan oyuncuları futbolcular ve onlar kadar kanan futbolcu menajerleri vardır. Futbol kulüpleri arasında futbolcu transferleri yapılırken menajerlerin oldukça etkisi vardır. Genellikle her futbolcunun bir tane menajeri vardır ve transfer olduklarında kendileri de bu transferlerden oldukça para kazanmaktadır. 90’lı yılların başında futbolun endüstriyel bir ürün olmasıyla birlikte menajerlik kurumu da ortaya çıkmıştır. Oyuncuların haklarının kulüplere karşı korunması veya kulüplerin çıkarlarının futbolculara karşı korunması hedeflenmiştir. Ancak ilerleyen zamanlarda futbolda dönen ekonominin çok büyümesi de bu işlevi değiştirmiştir. 2015 yılında menajerlik sistemi ortadan tamamen kaldırıldı. Futbolun patronu olan FIFA, tüm sorumluluğu ülke federasyonlarına verdi. FIFA menajerlerin çalışmasına engel olamadığı için sorumluluğu kendi üzerinden attı ve federasyonlara bıraktı. Futbolcu menajeri olmak artık daha da kolaylaşmış oldu.

Dünyayı Kurtaran Adam-Futbol heyecanı

Futbolcu Menajeri Olma Kuralları

Türkiye Futbol Federasyonuna (TFF) 10 Bin TL ödeyip, adli sicil kaydının temiz olduğuna dair belge vermek ve federasyonda yapılacak sözlü mülakatı geçtikten sonra isteyen herkes menajer olabilmektedir. Eski menajerlik mesleğinde yeterlilik sınavı yapılmaktaydı fakat günümüzde isteyen yazmış olduğumuz 2 kuralı tamamladıktan sonra mülakatı da geçtikten sonra menajer olabilmektedir. Kolay yoldan menajer olmak ve para kazanmak için, bir futbolcu bulun ve bir futbol yöneticisi bulun ardından futbolcuyu değerinin 10 katına pazarlayın. Türkiye’de kötü niyetli menajer ve yöneticilerin para kazanma işleyişi böyledir.

Dünyayı Kurtaran Adam-Sevgi

Menajerlerin Futbolculara Sağlamış Olduğu Hizmetler

Menajerler oyuncuların kişisel gelişimine önem vermektedir. Futbolcuya insanlarla rahat iletişime geçmeleri için gerekli olan eğitimler verilmektedir. Yabancı dil, diksiyon eğitimi, finansal danışmanlık, hukuki danışmanlık, marka ve sponsorluk yönetimine ve daha bir çok alanda oyuncunun hedefleri doğrultusunda menajerler hizmet vermektedir. Futbolcunun Avrupa ve Türkiye liglerindeki hedeflerine göre planlamalar çizerek ona en iyi katkıyı vermeyi amaçlamaktadırlar.

Şuanda Türkiye’de federasyona kayıtlı 186 menajer bulunmaktadır. 55 tanesi faal olarak menajerlik yapmaktadır. Türk futbolunda 2 oyuncuya 1 menajer düşmektedir. Lisansı olmayan menajer sayısı ise 2000’e yakındır. Bu sayıda her geçen gün hızla artmaktadır. FIFA’nın menajerlerin alacağı ücreti, futbolcunun alacağı brüt ücretin %3’ü kadar olmasını tavsiye ediyor. Türkiye’de bu oran %10’lar civarındadır. Türkiye’de bazı menajerlerin futbolcuların ücretlerini şişirerek yüksek paralara kulüplere sattığı belirtilmektedir. Futbolcu satım işinden bir çok kişi paralar kazanmaktadır. Bazı menajerler ise yıllık bazda futbolcudan bile daha fazla kazanmaktadır. Yeni yasaların çıkması haksız kazanç sağlayan futbolcu menajerlerini durduracaktır. Denetimlerin sıklaştırılması kötü niyetli menajerlerin oyunlarını bozacaktır.

Futbolcu Menajeri Olmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir