İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Fed’in Faiz İndirimindeki Yükselişin Azalmasıyla Önde Gelen Hisse Senedi Piyasaları Çoğunlukla Düşüşte

Fed’in Faiz İndirimindeki Yükselişin Azalmasıyla Önde Gelen Hisse Senedi Piyasaları Çoğunlukla Düşüşte

Hedge Fonları Giderek Daha Fazla

Fed’in Faiz İndirimindeki Yükselişin Azalmasıyla Önde Gelen Hisse Senedi Piyasaları Çoğunlukla Düşüşte

Fed’in Faiz İndirimindeki Yükselişin Azalmasıyla Önde Gelen Hisse Senedi Piyasaları Çoğunlukla Düşüşte

Büyük borsalar, geçen haftaki yükselişin ardından Pazartesi günü çoğunlukla düştü; Federal Reserve yetkilileri, ABD merkez bankasının gelecek yıl faiz oranlarını birkaç kez düşüreceği beklentilerini yumuşatmaya çalışıyor.

Yatırımcılar aynı zamanda Japonya Merkez Bankası’nın bu haftaki toplantısını da takip ediyor, ancak bankanın faiz artırımı yapmama politikasından uzaklaşacağı yönündeki spekülasyonlar azaldı.

ABD verileri enflasyonun düştüğünü ve ekonominin yumuşak iniş yolunda ilerlediğini gösterirken, Fed’in para politikasını gevşetmeye başlayacağını söylemesinin ardından hisse senedi endeksleri yılı hala yüksek seviyede bitirmeye hazırlanıyor.

Geçtiğimiz hafta Dow ve Nasdaq, teknoloji firmalarının yükselişiyle Wall Street’te rekor seviyelere ulaştı, ancak yatırımcıların geri adım atması nedeniyle satın alma çılgınlığı Cuma günü yavaşladı ve analistler, gelişmelerin ardından bunun beklendiğini söyledi.

Paris CAC 40 endeksi de geçen hafta tüm zamanların zirvesine ulaştı.

“Son dönemece giriyoruz ve büyük bir sürpriz olmadığı sürece 2023’te büyük oranda çok sağlıklı kazanımlar bekliyoruz.” Finalto ticaret grubunun baş piyasa analisti Neil Wilson şunları kaydetti:

Asya bu haftanın başında sıkıntı yaşadı; Hong Kong yüzde bir düşüş yaşadı; Tokyo, Şangay, Sidney, Singapur, Mumbai, Taipei, Manila ve Jakarta da kırmızıdaydı.

Avrupa’da Londra Çarşamba günü İngiltere’nin enflasyon verileri öncesinde yükselirken, Paris ve Frankfurt geriledi.

Londra FTSE 100 Vodafone’dan destek aldı. Cep telefonu devinin hisse fiyatı, Fransız meslektaşı Iliad ile İtalyan operasyonlarını birleştirme teklifini açıklamasının ardından sabah geç saatlerde yapılan işlemlerde yaklaşık yüzde yedi arttı.

Bir dizi Fed yetkilisi, gelecek yıl faiz indirimine gidileceği beklentilerini boşa çıkarmak için geçen hafta sıraya girdi. Bazı gözlemciler altıya kadar kesinti öngördü, ancak bankanın “nokta grafiği” bu rakamı tahmin ediyor. Tahmin üç gördü.

Japonya Merkez Bankası’nın kendi kararı Salı günü açıklanacak ve yıllardır uyguladığı aşırı gevşek politikadan uzaklaşmak üzere olduğu konuşulsa da analistler bunun birkaç ay içinde gerçekleşmesini beklemiyor.

Yetkililer faiz oranlarını negatif bölgede tuttu ve ekonomiyi canlandırmak amacıyla tahvil fiyatlarını kontrol etme politikasına sadık kaldı, ancak enflasyonun yükselmesi ve yen’in zor durumda kalmasıyla faiz oranlarının artık yön değiştirdiği söyleniyor.

“BoJ’un politika değişikliği yapmak için acele etmesine pek gerek yok”; dedi Societe Generale’deki ekonomistler.

“Fakat piyasalar herhangi bir işareti bekliyor olacak.”

Kaynak: afp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir