Senden Bir Şey Olmaz-Elon Musk

Musk, Reklamverenleri Yahudi Karşıtı Tweetinden Sonra Kaçmakla Suçladı

Haber

Musk, Reklamverenleri Yahudi Karşıtı Tweetinden Sonra Kaçmakla Suçladı

Musk, Reklamverenleri Yahudi Karşıtı Tweetinden Sonra Kaçmakla Suçladı

Yahudi karşıtı açıklamalara verdiği destek sayesinde X‘teki büyük reklamverenleri kaybettikten sadece birkaç saat sonra Elon Musk, sosyal medyanın ücretli abonelik hizmetini pazarlarken, ayrılan şirketleri ifade özgürlüğünün “en büyük baskıcıları” olarak eleştirdi.

X’in önde gelen reklamverenleri, Cuma günü sosyal medya platformunda pazarlamanın askıya alındığını duyurdu; Musk, X’te köklü bir Yahudi karşıtı komplo teorisini yücelten ve bağnaz ifadeyi “gerçek gerçek” olarak nitelendiren bir gönderiyi kabul ettiği için tepkiyle karşılaştı. Platformda reklamları duraklatan reklamverenler arasında Disney, Warner Bros., Paramount, Sony, Lionsgate, Apple ve IBM yer aldı.

Ancak Cuma gecesi Musk’un X’te kullanıcıları platformun ücretli abonelik hizmetine kaydolmaya teşvik ettiği görüldü, bu da reklamların zaman çizelgesinde görünmesini engelleyecekti.

Musk, “Premium+’ın zaman çizelgenizde de hiçbir reklamı yok” diye yazdı.

X’in milyarder sahibi şöyle devam etti: “En büyük reklamverenlerin çoğu, ifade özgürlüğü hakkınıza en büyük baskı yapanlardır.”

Kitlesel reklamveren göçünün ardından kısa bir süre sonra Musk, X’te “sömürgecilikten kurtulma” ve “nehirden denize” “soykırım anlamına gelen” gibi terimlerin platformun hizmet şartlarına aykırı olduğunu ve platformun askıya alınmasıyla sonuçlanacağını paylaştı.

Bu daha sonra Musk’a garip bir şekilde zamanlanmış bir destek mesajı sunan İftira Karşıtı Lig CEO’su Jonathan Greenblatt tarafından yeniden yayınlandı.

Greenblatt, X’e şunları yazdı: “Bu, @elonmusk’un önemli ve hoş bir hamlesi.” “Nefretle mücadeledeki bu liderliği takdir ediyorum.”

Musk, yalnızca iki ay önce ADL’yi dava etmekle tehdit ederek , reklam gelirindeki ciddi düşüşün sorumluluğunu organizasyonun üstüne atmıştı; bu düşüş bugünden sonra kesinlikle daha da dikleşti.

Perşembe günü Media Matters For America, X’te zararlı içeriğin yanı sıra IBM, Apple, Oracle ve Xfinity gibi şirketlerin reklamlarının da bulunduğunu tespit eden bir rapor yayınladı.

X CEO’su Linda Yaccarino, Perşembe günü şunları paylaşarak endişeleri gidermeye çalıştı: “X’in bakış açısı, herkes tarafından yapılan ayrımcılığın herkes tarafından durdurulması gerektiği konusunda her zaman çok açıktı – bence bu, hepimizin üzerinde anlaşabileceği ve kabul etmesi gereken bir şey.”

Kaynak: thewrap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir