Dünya Üzerindeki Değişik Eğitim Modelleri Neler

Dünya Üzerindeki Değişik Eğitim Modelleri

Yaşam

Dünya Üzerindeki Değişik Eğitim Modelleri yazımızda Nijerya, Güney Kore, Japonya, Amerika ve Norveç okullarında küçük yaştaki çocuklara verilen farklı eğitimler modellerini yazdık.

Dünya Üzerindeki Değişik Eğitim Modelleri-Nijerya’da Bulunan Yüzen Okul

Nijerya’da Makoko toplumunun yerel mimarisi ile yenilikçi teknolojiler bir araya getirilip yüzen okul projesi başlatıldı. 3 katlı yapı olarak inşa edilen okul, 256 plastik varilin üzerinde duruyor ve üçgen prizmalar şeklinde tasarlanmıştır. Malzemeler tahta ve ihtiyaç duyulan enerji güneş panelleri sayesinde güneşten sağlanmaktadır. 100 tane öğrencinin yüzen okulda eğitim alması bekleniyor.

Dünya Üzerindeki Değişik Eğitim Modelleri-Güney Kore
Güney Kore

Güney Kore’de Öğrenciler Temizlik Yapıyor

Güney Koreliler çocuklara matematik, fen gibi derslerin yanında hayatı da öğretmektedir. Güney Koreli öğrenciler kendi kirletmiş oldukları okullarını belirli bir sırayla kendileri temizleyerek sorumluluk bilinci kazandırılmaktadır. Okullarda hademe bulunmaması da öğrencilere olan güveni göstermektedir. Okulda hayatı öğrenen çocuklar daha başarılı olmaktadır. Bir şeylerin değerini çok kavrayıp hayatın önemini anlamaktadırlar.

Dünya Üzerindeki Değişik Eğitim Modelleri-Japonya
Japonya

Japonya’da Öğrenciler Sınıflara Ayakkabısız Giriyor

Japonya’da bulunan okullarda öğrenciler sınıflarına girerken ayakkabılarını çıkarmaktadır. Öğrencilerin ayakkabılarını çıkarmasının sebebi temizliktir. Japonya’nın okullarında da hademe çalışmamaktadır. Öğrenciler kendi kirlerini temizledikleri için kirletmeme yollarını sürekli olarak aramaktadır. Temizlikle birlikte öğrenciler arası eşitlik kavramı da gelişmektedir.

Dünya Üzerindeki Değişik Eğitim Modelleri-Amerika
Amerika

Amerika’da Teknolojisiz Okullar

Teknoloji devi olarak bilinen Amerika’da büyük teknoloji şirketlerinin kurucuları ve çalışanları çocuklarını okula gönderirken teknolojiden arındırılmış okullara göndermeyi tercih ediyorlar. Zaten teknoloji her yerde olduğu için küçük yaşlarda beyinleri karışmasın diye teknolojisiz okulları tercih ediyorlar. Amerika’nın teknoloji üssü olan Silikon Vadisi’ndeki Google, Apple, Yahoo, E-Bay ve Hewlett-Packard gibi teknoloji şirketleri çocuklarını teknolojiden arındırmaya çalışıyor. Durumun ciddiliğini buna göre kavrayın. Teknolojisiz okullarda eski usul malzemeler kullanılmaktadır. Beyinlerinin gelişimi için bu malzemeler önem arz etmektedir.

Norveç Öğrencileri
Norveç

Norveç’de Sınav ve Karne Yok

Norveç eğitim sisteminde öğrencilere rekabet öğretilmemektedir. Norveç’in en zengin ülkeler arasında olduğunu hatırlatalım. Her öğrenciyi kapsayan eğitim modeli ile birilerini yükseltirken birilerini düşürmemektedir. Öğrencilere 8’inci sınıfa kadar karne verilmemekte ve sınav yapılmamaktadır. Velilere hangi çocuğun daha iyi olduğu hakkında bilgi verilmemekte ve spor müsabakalarında her çocuğa birincilik madalyası verilmektedir. Küçük yaşlarda rekabet ortamı sıfır tutulmuştur.

Dünya Üzerindeki Değişik Eğitim Modelleri-İnsan ve Hayat dergisinden yararlanılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir