İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Dolar, Gösterge Tahvil Getirisinin Yüzde 5’i Geçmesiyle Sağlam Bir Performans Sergiliyor

Dolar, Gösterge Tahvil Getirisinin Yüzde 5’i Geçmesiyle Sağlam Bir Performans Sergiliyor

Dolar Para

Dolar, Gösterge Tahvil Getirisinin Yüzde 5’i Geçmesiyle Sağlam Bir Performans Sergiliyor

Dolar, Gösterge Tahvil Getirisinin Yüzde 5’i Geçmesiyle Sağlam Bir Performans Sergiliyor

10 yıllık ABD Hazine tahvili getirisi Pazartesi günü %5’in üzerine çıkarak doları genel anlamda destekledi ancak dolar seviyesi çok fazla yukarı itmedi. Günün erken saatlerinde Japon yeni kısa süreliğine %150 seviyesinin üzerine zayıfladı.

Yatırımcılar bu hafta Avrupa Merkez Bankası toplantısı, ABD GSYİH verileri ve Federal Rezerv’in tercih ettiği enflasyon göstergesinin açıklanması da dahil olmak üzere birçok olayı bekliyor.

Ancak Pazartesi gününün ana haberi, yatırımcıların merkez bankalarının faiz oranlarını ısrarla yüksek tutacağını kabul etmesiyle devlet tahvili piyasalarındaki amansız satışların son aşaması olan 10 yıllık ABD Hazine tahvillerinin getirisinin %5,021’e kadar yükselmesiydi. ABD’de tahvil arzında artış ve vade primlerinde artış.

Bunun yanı sıra, İsrail’in Pazartesi günü erken saatlerde Gazze’ye düzenlediği hava saldırıları ve ABD’nin bölgeye daha fazla askeri varlık göndermesi nedeniyle İsrail’in İslamcı grup Hamas’a karşı yürüttüğü savaşın daha geniş bir bölgesel çatışmaya dönüşmesi riski piyasaları gergin tutuyor.

Dolar endeksi 106,1’de sabit kalırken, euro %0,1 artışla 1,06075 dolarda, sterlin ise 1,2170 dolarda yatay seyretti.

Tahvil getirileriyle aynı hızda yükselmese de dolar, ABD Hazine tahvili eğrisinin uzun ucundaki getirilerdeki istikrarlı artışla destekleniyor.

Temmuz ortasından bu yana ticaret ağırlıklı dolar endeksi %6,7 arttı ancak bu ay neredeyse sabit kaldı.

ING’nin küresel piyasalar sorumlusu Chris Turner, “Kağıt üzerinde dolar için iyi bir hafta olmalı. ABD GSYİH’sı %4’ün üzerinde gelmeli ve Fed’in tercih ettiği enflasyon ölçüsü hala sıcak olmalı” dedi.

“Avrupa’da PMI’lar ve ECB banka kredileri anketi, ekonominin resesyona olmasa da durgunluğa saplandığını göstermeli.”

Ancak Barclays analistleri doların daha gidecek çok yolu olduğundan pek emin değildi ve Fed’in faiz görünümü yeniden değerlendirilmeden uzun vadeli dolar pozisyonlarının uzatıldığına ve uzun vadeli getirilerde daha fazla artış ihtimalinin daha düşük olduğuna işaret etti.

Japon yeni, Pazartesi günü erken saatlerde kısa bir süreliğine de olsa 150,14’e geriledikten sonra en son dolar başına 149,95 seviyesinde işlem gördü

Bu seviye en son 3 Ekim’de yatırımcıların Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) müdahale ettiğinden şüphelendiği dönemde görüldü.

BOJ’un para piyasası verileri daha sonra yendeki ani güçlenmenin büyük olasılıkla resmi Japon müdahalesinin ürünü olmadığını öne sürdü.

Tokyo’daki Mizuho Securities baş döviz stratejisti Masafumi Yamamoto, bazı yatırımcıların BOJ’un 150 seviyesini koruyacağına dair bahse girdiğini, diğerlerinin ise artan ABD getirilerini doları yukarı itmeye devam etmek için bir neden olarak gördüğünü söyledi.

Yamamoto, “Potansiyel olarak 150 civarında savaşan iki kamp var, bu yüzden dolar-yen buradan hareket etmiyor” dedi.

BOJ’un gelecek hafta planlı bir politika incelemesinde getiri eğrisi politika aralığını bir kez daha değiştirebileceğine dair bazı spekülasyonlar olsa da BOJ’un yurt içi getirilerin keskin bir şekilde artmasına izin vermeyeceğini de gösterdiğini söyledi.

Reuters’in Pazartesi günü bildirdiğine göre, küresel faiz oranlarındaki son artış BOJ üzerindeki tahvil getirisi kontrol duruşunu önümüzdeki hafta ayarlaması yönündeki baskıyı artırıyor ve sadece üç ay önce belirlenen mevcut getiri tavanına bir artış olasılığı tartışılıyor.

ECB Perşembe günü toplanıyor ve Reuters tarafından yapılan bir anket, faiz oranlarını artırmayı bitirse de en azından Temmuz 2024’e kadar gevşemeye başlamayacağını gösteriyor. ECB, Eylül ayında temel faiz oranlarını 25 baz puan artırdı.

Ancak Avrupa ortak para birimi için daha olumlu bir haber olarak S&P, Cuma günü Yunanistan’ın kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye yükseltti; bu, ülkenin borç krizinin 2010’da patlak vermesinden bu yana bunu yapan “üç büyük” derecelendirme kuruluşundan ilki oldu.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler: