İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Vadeli İşlemler Wall Street’te Getirilerin Artmasıyla Yeni Kayıplara İşaret Ediyor

Vadeli İşlemler Wall Street’te Getirilerin Artmasıyla Yeni Kayıplara İşaret Ediyor

Amerika Piyasaları Büyük Kazanç

Vadeli İşlemler Wall Street‘te Getirilerin Artmasıyla Yeni Kayıplara İşaret Ediyor

Vadeli İşlemler Wall Street’te Getirilerin Artmasıyla Yeni Kayıplara İşaret Ediyor

ABD borsa endeks vadeli kontratları Çarşamba günü gerileyerek 2024’ün ikinci işlem gününde yeni kayıplara işaret etti; Hazine tahvil getirileri, Fed’in para politikasını gevşetme planları hakkında fikir verebilecek veriler öncesinde kazançlarını artırdı.

Wall Street 2024‘e kötü bir notla başladı ve Apple ve diğer teknoloji isimlerinin yüksek getirilerin baskısı altında kalması nedeniyle geçen yıl borsalarda yaşanan sert yükselişi durdurdu.

Aralarında Nvidia, Apple ve Tesla’nın da bulunduğu faize duyarlı megacap hisseleri Çarşamba günü piyasa öncesi işlemlerde marjinal bir düşüş yaşarken, 10 yıllık Hazine getirisi dördüncü seansta %3,973’e yükseldi.

Düşüşler, ABD hisse senetlerinde güçlü bir yılın ardından geldi. Gösterge endeks S&P 500, yatırımcıların enflasyondaki düşüş işaretlerinin ardından 2024’te agresif faiz indirimlerini fiyatlamasıyla geçen hafta tüm zamanların en yüksek kapanış seviyesine çarpıcı bir mesafe koydu.

Politika yapıcıların bu yıl olası faiz indirimlerine kapıyı açtığı Fed’in Aralık ayı toplantısının tutanaklarının TSİ 14.00’te açıklanması planlanıyor.

Scope Markets baş piyasa analisti Joshua Mahony, “Birçok Fed üyesinin bu toplantının ardından beklentilere hakim olmaya başlamasıyla, Jay Powell tarafından ifade edilenden biraz daha az kapsamlı bir görüş görme ihtimalimiz yüksek” dedi.

“Sonuçta, noktasal grafik beklentileri bu yıl muhtemelen üç faiz indirimine işaret ediyor ve altı faizli mevcut piyasa fiyatlandırması göz önüne alındığında hisse senetleri için risk taşıyor.”

Fed’in Ocak ayında faiz oranlarını sabit tutması genel olarak beklenirken, CMEGroup’un Fedwatch aracına göre trader’lar Mart ayında 25 baz puanlık faiz indirimi olasılığını %67 olarak fiyatladılar.

05:42 ET itibarıyla Dow e-mini’leri 66 puan veya %0,17, S&P 500 e-mini’leri 8,75 puan veya %0,18 ve Nasdaq 100 e-mini’leri 50,25 puan veya %0,3 düşüş yaşadı.

Tedarik Yönetimi Enstitüsü’nün Aralık ayı imalat faaliyeti anketi ve Kasım ayı iş açılışları verileri günün ilerleyen saatlerinde yayınlanacak. Bu yıl FOMC’nin faiz belirleme komitesinde oy hakkı olan üyelerden biri olan Federal Rezerv Başkanı Richmond Başkanı Thomas Barkin de konuşma yapacak.

Pfizer hisseleri %1,2 ve Moderna %2,9 artış göstererek, yatırımcıların 2023’ün gerileyen hisselerini almasıyla önceki oturumdaki keskin kazanımlara katkıda bulundu.

Verizon Communications, KeyBanc’ın hisselerini “overweight” seviyesine yükseltmesinin ardından %1,1 yükseldi.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir