İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Altın, Hazine Tahvil Getirilerinin Gerilemesiyle İki Haftanın Zirvesine Yakın Seyrediyor!

Altın, Hazine Tahvil Getirilerinin Gerilemesiyle İki Haftanın Zirvesine Yakın Seyrediyor!

Altın Yatırımı

Altın, Hazine Tahvil Getirilerinin Gerilemesiyle İki Haftanın Zirvesine Yakın Seyrediyor!

Altın, Hazine Tahvil Getirilerinin Gerilemesiyle İki Haftanın Zirvesine Yakın Seyrediyor!

Altın fiyatları, yatırımcıların faiz oranlarına ilişkin rehberlik için Jackson Hole sempozyumunu sabırsızlıkla beklemesiyle ABD tahvil getirilerindeki ve dolardaki gerilemenin etkisiyle Çarşamba günü yaklaşık iki haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.

Spot altın, 11 Ağustos’tan bu yana en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra %1 artışla EDT (1817 GMT) ile 14:17’de ons başına 1.916,20 dolara yükseldi. Ayrıca bir aydan uzun bir sürenin en büyük günlük yüzde artışını kaydetmeye hazırlanıyordu.

ABD altın vadeli işlemleri %1,1 artışla 1.948,10 dolara yükseldi.

RJO Futures kıdemli piyasa stratejisti Bob Haberkorn, “Altın (altın) kendisinden önce biraz fazla satıldı ve bazı pazarlık avcılıklarında ve ardından açık pozisyonlarda bir sıçrama görüyoruz” dedi ve getirilerdeki hafif düşüşün de yardımcı olduğunu ekledi. .

Gösterge 10 yıllık Hazine tahvil getirileri önceki oturumda gördüğü yaklaşık 16 yılın en yüksek seviyelerinden gerilerken, zayıf ABD PMI verilerinin ardından dolar düştü ve altını diğer döviz sahipleri için daha cazip hale getirdi. [USD/] [ABD/]

S&P Global’in flaş ABD bileşik PMI endeksi, ABD ticari faaliyetinin Ağustos ayında durgunluk noktasına yaklaştığını, geniş hizmet sektöründe yeni işlere yönelik talebin daralmasıyla birlikte büyümenin Şubat ayından bu yana en zayıf seviyede olduğunu gösterdi.

Piyasa katılımcılarının odak noktası, Fed Başkanı Jerome Powell’ın Cuma günü Jackson Hole’da faiz oranlarının gidişatına ilişkin ek ipuçları için yapacağı konuşma olacak.

CME’nin FedWatch Tool’una göre Fed’in Eylül toplantısında faiz oranlarını değiştirmeme olasılığı şu anda %88,5 seviyesinde.

Altın, getirisi olmayan külçeyi tutmanın fırsat maliyetini arttırdığından artan ABD faiz oranlarına karşı oldukça hassastır.

TD Securities emtia stratejisti Daniel Ghali, “İnsanlar Başkan Powell’ın şahin tonunu sürdürmesini bekliyor. Onun ufukta politikada bir gevşemeye işaret etmesi için henüz çok erken” dedi.

“Piyasaların dikkati artık faizlerin ne kadar yükseleceğinden, faizlerin ne kadar yüksek kalacağına kayıyor.”

Spot gümüş %4,1 artışla ons başına 24,34 dolara, platin ise %1,4 artışla 931,65 dolara yükseldi. Palladyum %0,9 artışla 1.273,53 dolara yükseldi.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler: