Konut Satışlarında Artış

Çin’in 1,4 Milyar Nüfusu Bile Boş Evlerin Tamamını Dolduramıyor!

Haber

Çin‘in 1,4 Milyar Nüfusu Bile Boş Evlerin Tamamını Dolduramıyor!

Çin’in 1,4 Milyar Nüfusu Bile Boş Evlerin Tamamını Dolduramıyor!

Eski bir yetkili Cumartesi günü, ülkenin krizden etkilenen emlak piyasasına yönelik nadir bir kamuoyu eleştirisinde, Çin’in 1,4 milyarlık nüfusunun bile ülke genelinde dağılmış tüm boş daireleri doldurmaya yetmeyeceğini söyledi.

Bir zamanlar ekonominin direği olan Çin emlak sektörü, emlak devi China Evergrande Group’un yeni borçlanma kısıtlamalarının ardından borç yükümlülüklerini yerine getiremediği 2021 yılından bu yana çöktü.

Country Garden Holdings gibi büyük geliştiriciler bugün bile temerrüde düşmeye devam ediyor ve ev alıcılarının güvenini olumsuz etkiliyor.

Ulusal İstatistik Bürosu’nun (NBS) son verilerine göre, Ağustos sonu itibarıyla satılmayan evlerin toplam alanı 648 milyon metrekare (7 milyar feet kare) seviyesinde bulunuyor.

Reuters’in hesaplamalarına göre bu, ortalama 90 metrekarelik ev büyüklüğüne göre 7,2 milyon eve eşit olacak.

Bu, hâlihazırda satılmış ancak nakit akışı sorunları nedeniyle henüz tamamlanmamış çok sayıda konut projesini veya 2016’daki son piyasa yükselişinde spekülatörler tarafından satın alınan ve hepsi birlikte kullanılmayanların büyük kısmını oluşturan boş kalan çok sayıda evi hesaba katmıyor. Uzmanlar tahmin ediyor.

İstatistik bürosunun eski başkan yardımcısı He Keng (81), “Şu anda kaç tane boş ev var? Her uzman çok farklı bir sayı veriyor; en aşırısı mevcut boş ev sayısının 3 milyar insana yettiğine inanıyor” dedi.

Resmi medya Çin Haber Servisi tarafından yayınlanan bir videoya göre, Çin’in güneyindeki Dongguan kentindeki bir forumda “Bu tahmin biraz fazla olabilir, ancak 1,4 milyar insan muhtemelen bunları dolduramaz” dedi.

Kamuya açık bir forumda ekonomik açıdan önemli sektöre ilişkin olumsuz görüşü, Çin ekonomisinin “dayanıklı” olduğu yönündeki resmi anlatıyla keskin bir tezat oluşturuyor.

Dışişleri bakanlığından bir sözcü yakın tarihli bir basın toplantısında, “Çin ekonomisinin çöküşünü öngören her türlü yorum ara sıra ortaya çıkıyor, ancak çöken şey bu tür söylemler, Çin ekonomisi değil” dedi.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir