Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Büyük Teknoloji Patlaması mı Yoksa Çöküş mü? Uzmanlar İşten Çıkarma Dalgasının Ardından Güçlenme İşaretleri Görüyor

Büyük Teknoloji Patlaması mı Yoksa Çöküş mü? Uzmanlar İşten Çıkarma Dalgasının Ardından Güçlenme İşaretleri Görüyor

Google Ceo'su Sundar Pichai-2015

Büyük Teknoloji Patlaması mı Yoksa Çöküş mü? Uzmanlar İşten Çıkarma Dalgasının Ardından Güçlenme İşaretleri Görüyor

Büyük Teknoloji Patlaması mı Yoksa Çöküş mü?

2024 büyük teknoloji için bir patlama mı yoksa bir çöküş mü olacak? Bir tahmine göre, yılın başından bu yana sektörde 7.500’den fazla işten çıkarma yaşandı; pek çok kişinin 2023’teki derin işten çıkarmaların ardından sona ereceğini umduğu pembe kaymaların dağılımı.

Ancak ABD‘nin büyük teknoloji kazançları sezonu bu hafta başlarken bazı analistler güçlü rakamlar öngörüyor. Bu üç aylık mali sonuçlar, sektörün pandemi dönemindeki aşırı işe alımları ortadan kaldırdığını ve kendisini bulut bilişim ve yapay zeka etrafında yeniden organize ettiğini, bunun da daha az umut verici beklentilere sahip sektörlerde kesintileri gerektirdiğini gösterebilir. Yapay zekaya meraklı analistler, teknoloji boğa piyasasının başlangıcında olduğumuzu söylüyor.

Yılın başından bu yana Google, donanım, reklam satışları, arama, alışveriş, haritalar, politika, temel mühendislik, Google Asistan ve YouTube’da binden fazla çalışanı işten çıkardı. Kesintiler, Google genel müdürü Sundar Pichai’nin 12.000 işçiyi işten çıkaracağını açıkladığı geçen Ocak ayına kıyasla hafif kalıyor, ancak Pichai daha fazla kesintinin geleceği konusunda uyardı.

Geçen hafta şirket içi bir notta çalışanlara Alphabet’in “yürütmeyi basitleştirmek ve bazı alanlarda hızı artırmak için katmanları kaldırdığını” söyledi

Verge tarafından ele geçirilen notta Pichai, “İddialı hedeflerimiz var ve bu yıl büyük önceliklerimize yatırım yapacağız” dedi. “Gerçek şu ki, bu yatırıma yönelik kapasite yaratmak için zorlu seçimler yapmamız gerekiyor.” Ancak kesintilerin “geçen yılki kesintiler ölçeğinde olmayacağını ve her takımı etkilemeyeceğini” de sözlerine ekledi.

Alphabet İşçileri Sendikası, X’te (eski adıyla Twitter) Çarşamba günü yayınlanan bir gönderide işten çıkarmaları “gereksiz” olarak nitelendirdi.

Amazon ayrıca Prime Video ve Amazon MGM stüdyo bölümlerinden yüzlerce çalışanı etkileyen yeni bir işten çıkarmalar duyurdu ; bu, eğlenceye aşırı harcamanın geri çekilmesinin ve çevrimiçi alışveriş lojistiği ve yapay zeka gibi yeni öncelikler gibi temel önceliklere yeniden odaklanmanın bir parçası.

Geçen yıl 20.000’den fazla kişinin işten çıkarıldığı Meta’da departmanların çıkarılması yavaşlamış ancak durmamış gibi görünüyor. Instagram, Ocak ortasında bir yönetim katmanını ortadan kaldırarak 60 teknik program yöneticisini işten çıkardı. Geçtiğimiz yıl, “öncelikli alanları” desteklemek için işçi ekleyeceğini ve işgücü kompozisyonunu daha fazla “daha ​​yüksek maliyetli teknik roller” içerecek şekilde değiştireceğini açıklamıştı.

Ve bu, teknolojinin 2024’teki gerçek hikayesi olabilir. Wedbush analisti Dan Ives haklıysa, işten çıkarmalar çoğunlukla yapılıyor ve kazanç sezonu “patlamış mısır patlatmak” için bir fırsat olacak.

“Yapay zeka devriminden yararlananlar olacak ama aynı zamanda yanlış tarafta olan şirketler de olacak, dolayısıyla gelir getirmeyen alanlarda maliyetleri düşürmeleri ve yapay zekayı ikiye katlamaları gerekiyor” diyor.

“Bu, her şeyden çok bir yeniden tahsistir, çünkü maliyet düşürmenin %95’i dikiz aynasından kaynaklanmaktadır. Ama güçlüler güçlenecek ve zayıfların elleri açığa çıkacak.”

Ama bunlar hangi eller?

Apple, geciken satışları artırmak için bu ay satışa sunulan Vision Pro kulaklığı ve üretken yapay zeka özelliklerine sahip yeni iPhone modellerini tercih ediyor olabilir. Zayıf Çin ekonomisi, şirketi birçok akıllı telefonunun fiyatlarında indirim yapmaya ve bir geri dönüş ummaya zorladı.

Geçtiğimiz hafta, Bank of America menkul kıymetler analisti Wamsi Mohan, Apple’ın yılına ilişkin iyimser bir değerlendirme sunarak, “yapay zeka özelliklerinin öngörülmesiyle” ortaya çıkabilecek “çok yıllı daha güçlü bir iPhone yükseltme döngüsü” potansiyelini öne çıkardı.

Ives’e göre, kurumsal yazılım ve siber güvenliğe olan talebin artması ve büyük yapay zeka projelerine olan talebin artması, kazanç sezonunun kilit hikayesi olacak ve yapay zeka devrimi ivme kazandıkça da böyle olmaya devam edecek.

Kazananlar şimdiden ortaya çıkıyor. Geçtiğimiz hafta Microsoft, 3 trilyon dolara yakın piyasa değeriyle 2021’den bu yana ilk kez Apple’ı geçerek dünyanın en değerli şirketi oldu. Geçen yıl Microsoft, 232.000 çalışan sayısından 16.000 kişiyi azalttı ve Wedbush yakın zamanda Microsoft’un yapay zeka alanındaki liderliğinin 2025 yılına kadar şirketin gelirlerine 25 milyar dolar ekleyebileceğini tahmin etti.

Ives, “Buluta ve yapay zekaya geçişin, işlerin yeniden tahsisi ve Apple ile Google’da yapılan birçok değişiklik de dahil olmak üzere teknoloji üzerinde büyük bir etkisi var ” diyor. “Yapay zekadan para kazanma, Nvidia ve Microsoft ile başlayacak ve 2023 yazında başlayan yeni bir teknoloji boğa piyasasının başlangıcını gördüğümüze inanıyoruz.”

Büyük Teknoloji Patlaması mı Yoksa Çöküş mü? Uzmanlar İşten Çıkarma Dalgasının Ardından Güçlenme İşaretleri Görüyor-Kaynak: theguardian

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir