Bilim ve TeknolojiEkonomi ve ParaHaber

Meta, Bin Kişiyi Etkileyebilecek Büyük Çaplı İşten Çıkarmaları Bu Hafta Duyurması Bekleniyor

Meta, Bin Kişiyi Etkileyebilecek Büyük Çaplı İşten Çıkarmaları Bu Hafta Duyurması Bekleniyor

Meta, Bin Kişiyi Etkileyebilecek Büyük Çaplı İşten Çıkarmaları Bu Hafta Duyurması Bekleniyor

WSJ’nin bildirdiğine göre, Meta’nın Çarşamba günü en kısa sürede binlerce çalışanı için işten çıkarmaları duyurması bekleniyor. Şirket, geçtiğimiz aylarda küçülmeye ve giderleri kısmaya başladı bile. Meta, durgunluk yaklaşırken işgücünü azaltan, giderek büyüyen bir teknoloji şirketi listesine katılıyor.

The Wall Street Journal’ın Pazar günü bildirdiğine göre, Meta’nın bu hafta büyük bir işten çıkarma turunu duyurması bekleniyor. Kaynaklar Journal’a verdiği demeçte, işten çıkarmaların “binlerce” çalışanı etkileyebileceğini ve Çarşamba günü en kısa sürede gelebileceğini söyledi.

Meta sözcüsü, Insider’ın yorum yapma talebini reddetti, ancak bunun yerine CEO Mark Zuckerberg‘in şirketin üçüncü çeyrek kazanç çağrısından yaklaşan küçülmeye işaret eden son sözlerine dikkat çekti.

Ekim ayında, “2023’te yatırımlarımızı az sayıda yüksek öncelikli büyüme alanına odaklayacağız” dedi. “Yani bu, bazı takımların anlamlı bir şekilde büyüyeceği, ancak diğer takımların çoğunun gelecek yıl boyunca sabit kalacağı veya küçüleceği anlamına geliyor. Toplamda, 2023’ü ya kabaca aynı büyüklükte, hatta bugün olduğumuzdan biraz daha küçük bir organizasyonla bitirmeyi bekliyoruz. “

Meta çalışanları, Insider’dan Kali Hays’e geçen ay, yöneticilerin “artan yoğunluk” istemeye başladıklarını ve şirketin işgücünün %10 ila %20’sinin herhangi bir yerde olabilecek işten çıkarma olasılığı konusunda uyardıklarını söyledi.

İşçilerden biri, “Zuck’ın mesajı yüksek ve netti: Değerinizi kanıtlamak, %200 çaba sarf etmek için üç ayınız var, yoksa beğenmiyorsanız şimdi istifa edebilirsiniz” dedi.

Meta’nın hissesi, şirketin beklenenden daha kötü kazançlar bildirdikten sonra geçen ay %20 oranında düştü ve en son çeyreğinde metaverse’e 4 milyar dolar harcamak gibi yanlış adımlar için inceleme topladı.

Nvidia CEO'su Jensen Huang: Metaverse
Metaverse

İşten çıkarmalar, büyüyen teknoloji şirketlerinin işlerini kesmeye başlaması ve birçok işverenin yaklaşmakta olan bir ekonomik durgunluk için hazırlık yapmasıyla geliyor.

Cuma günü Twitter, Elon Musk’ın yönetimi devralmasından kısa bir süre sonra çalışanlarının tahmini %50’sini işten çıkardı. Yine geçen hafta, Stripe çalışanlarının %14’ünü işten çıkardı ve Lyft 700 çalışanını işten çıkardı, GoFundMe ise Ekim ayında ekibinin %12’sini karıştırdı.

Interplay Ventures’ın yönetici ortağı Mark Peter Davis, Insider’dan Rob Price ve Samantha Stokes’a “Zor bir zaman olacak; mikro düzeyde, birçok insanın işini ve geçim kaynaklarını etkileyecek” dedi.

Kaynak: businessinsider

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir