Amerika Piyasaları Büyük Kazanç

BlackRock ABD Kazançlarındaki Durgunluk Konusunda Uyardı

Ekonomi ve Para

BlackRock ABD Kazançlarındaki Durgunluk Konusunda Uyardı

BlackRock ABD Kazançlarındaki Durgunluk Konusunda Uyardı

BlackRock Yatırım Enstitüsü stratejistleri Pazartesi günü yayınlanan bir notta, S&P 500 endeksindeki toparlanmayı canlandırmak için ABD kurumsal kazançlarının artmasını bekleyen yatırımcıların, enflasyonun değişken kalması nedeniyle hayal kırıklığına uğrayabileceği konusunda uyardı.

S&P 500, Hazine tahvillerindeki satışların getirileri 16 yılın en yüksek seviyelerine yaklaştırması ve yatırımcıların hisse senetlerine olan ilgisinin azalmasıyla Temmuz ayındaki yüksek seviyelerinden yaklaşık %8 düştü.

Firma, “ABD’nin kurumsal karları ekonomiyle birlikte yatay seyrediyor” dedi. “Geniş hisse senetleri daha yüksek volatiliteye sahip yeni rejime uyum sağlamaya başladı ancak beklediğimiz makro hasarı tam olarak yansıtmıyor.”

Firma önümüzdeki 6 ila 12 ay boyunca geniş hisse senetlerinde zayıf bir ağırlık sergilerken, mega büyük teknoloji şirketlerinin yanı sıra sağlık ve Japon hisse senetlerinde yükselişini sürdürdüğünü belirtti.

Hisse senetleri için gördüğü riskler arasında, pandemi döneminde mal ve hizmetler arasındaki harcamalardaki uyumsuzluğun normalleşmesi nedeniyle şirketin fiyatlandırma gücünün kaybı, sıkı işgücü piyasasının ücretleri yukarı çekmesi ve enflasyonu Federal Rezerv’in %2 hedef oranının üzerinde tutması yer alıyor.

Firma, özellikle tahvil piyasasındaki yüksek getiriler göz önüne alındığında, genel olarak hisse senedi değerlemelerinin yüksek göründüğünü kaydetti.

“Tahvil geliri de göreceli risk bazında hisse senetlerinden daha cazip” dedi.

Dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock‘tan gelen düşüş çağrısı, yatırımcıların ABD ekonomisinin artan faiz oranları karşısında dirençli kaldığına dair işaretler için kazançları yakından izlediği bir dönemde geldi.

LSEG IBES’e göre, S&P 500’deki şirketlerin üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine kıyasla %1,3 oranında kazanç artışı kaydetmesi bekleniyor. Bu, üç çeyrekte sabit veya azalan kazanç büyümesinin ardından ilk toparlanmayı işaret edecek.

Megacaps Microsoft, Google’ın ana şirketi Alphabet, Amazon ve Facebook’un ana şirketi Meta’nın sonuçları bu hafta beklenirken, Apple ve Nvidia gelecek ay rapor verecek.

LSEG’e göre genel olarak megacap şirketlerinin tüm yıl için kazançlarında %32,8’lik bir artış kaydetmesi beklenirken, S&P 500’ün geri kalanı aynı dönemde %2,3’lük bir düşüş görüyor.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir