Bitcoin ve Ethereum

Ethereum BlackRock Desteği Alıyor Ancak Gerçek Test Önümüzde

Bilim ve Teknoloji Ekonomi ve Para

Ethereum BlackRock Desteği Alıyor Ancak Gerçek Test Önümüzde

Ethereum BlackRock Desteği Alıyor Ancak Gerçek Test Önümüzde

Hafta, finans devi BlackRock‘un blockchain’in yerel para birimi Ether tarafından desteklenen bir ETF başlatmak için başvuruda bulunmasının ardından tekrar gündeme gelen Ethereum için yüksek bir notla sona eriyor. Bu, yatırımcıların BlackRock’un girişinin milyarlarca dolar yeni sermaye çekeceğine dair iddiaya girmesiyle birlikte fiyatın aylardır ilk kez %10 artışla 2.000 doların üzerine çıkmasına yol açtı.

Bu gelişme, son iki aydaki uzun zamandır beklenen ralli sırasında büyük ölçüde Bitcoin ve hatta Solana‘nın gölgesinde kalan, dünyanın en büyük ikinci kripto para birimine yeniden dikkat çekiyor. Ancak Ethereum destekçileri haklı olarak fiyat artışının tadını çıkarırken, ilginin geri dönüşü bazı tanıdık endişeleri de gündeme getirdi.

Bunlar arasında Ethereum’un gas ücretleri olarak bilinen işlem maliyetleriyle ilgili yakınmalar da yer alıyor; bu maliyetler, daha fazla ticaretle birlikte gelen blockchaindeki aktivite patlamasıyla birlikte hızla artıyor. Uzun süredir kripto gözlemcileri için bu, Ethereum’un akıllı sözleşme vaadiyle ilgili heyecanın fiyatta bir artışa yol açtığı ve ardından blok zincirinin yavaşlayarak işlem yapmak isteyenleri zorladığı 2017 ve 2021’in hoş olmayan anılarını geri getirecek. fahiş ücretler ödüyoruz.

Ethereum’un geçen yıl bir hisse kanıtı sistemine geçişinin, fiyat ve tıkanıklık sorunlarını hafifletmesi ve katman-2 çözümleri (ağdaki işlemleri toplu olarak işleyen ve daha sonra bunları kayıt altına alan alt katmanlar) ile birlikte hafifletmesi gerekiyordu.

Sorun şu ki, katman-2 sistemleri gerçekten de maliyetleri önemli ölçüde düşürürken, karmaşıklık katıyor ve Ethereum kullanıcı deneyimini (zaten kripto para düşkünü olmayanlar için bir çile) daha da büyük bir baş ağrısı haline getiriyor. Ayrıca daha az güvenlidirler. Bu, bazılarının Ethereum’un, görevi başka projelere devretmek yerine enerjisini ana ağını daha ucuz ve verimli hale getirmeye ayırması gerektiği konusunda yakınmalarına yol açtı.

Son olarak,

Hisse kanıtına geçiş, artık nispeten az sayıda doğrulayıcının ağın sürdürülmesinden sorumlu olması nedeniyle merkezileşme konusundaki endişeleri de artırdı; bu, en iyi zamanlarda asla nezaket göstermeyen Bitcoin saflarının, Bitcoin’in bir parçası olarak acımasızca yerdiği bir gerçektir. kripto dünyasının ebedi iç çatışması.

Bunların hiçbiri Ethereum’un büyük bir sorunla karşı karşıya olduğu anlamına gelmiyor; ağın, açık ara en fazla kullanıcı ve güçlü ve kendini adamış bir geliştirici topluluğuyla akıllı sözleşmelerin başında gelmesinin bir nedeni var. Ancak yeni bir kripto boğa piyasası ortaya çıktıkça platformun tanıdık baş ağrılarını artan ağrılara bağlaması daha zor olacak. Ethereum artık neredeyse on yıllık ve muazzam potansiyelini ortaya çıkarabileceğini göstermenin zamanı geldi.

Kaynak: fortune

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir