İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Satış Kaygıları Arttıkça Starbucks 11 Günlük Rekor Düşüş Yaşıyor

Satış Kaygıları Arttıkça Starbucks 11 Günlük Rekor Düşüş Yaşıyor

Dünyanın En Büyük Restoran Zinciri Starbucks

Satış Kaygıları Arttıkça Starbucks 11 Günlük Rekor Düşüş Yaşıyor

Satış Kaygıları Arttıkça Starbucks 11 Günlük Rekor Düşüş Yaşıyor

Starbucks Corp. hisseleri, kahve devindeki satış eğilimlerinin son haftalarda soğuduğu yönündeki endişelerin artmasıyla rekor düzeyde kayıplar yaşadı.

Hisse senedi Pazartesi günü %1,6 düşerek, Starbucks’ın 1992’deki halka çıkışından bu yana en uzun düşüşünü yaşayarak art arda 11’inci seansta düşüş yaşadı. Toplamda, düşüş Starbucks’ın piyasa değerinin %9,4’ünü sildi; bu da yaklaşık 12 milyar dolarlık bir düşüş anlamına geliyor.

JPMorgan Chase & Co. analisti John Ivankoe Pazartesi günü bir notta, kahve devinin mali dördüncü çeyrekte %8’lik güçlü karşılaştırılabilir satış artışı sağlamasının ardından, Kasım ayında Starbucks’ta üçüncü taraf satış verilerinin “önemli bir yavaşlama” sinyali verdiğini yazdı.

Ivankoe, sonbahardaki Pumpkin Spice Latte etkinliğinden daha az başarılı bir Noel tatili promosyonunu yansıtacak şekilde, ABD’deki ilk çeyrek karşılaştırılabilir satış tahminini önceki yılın dönemine kıyasla %4’lük bir artışa düşürdü. Üç aylık yurt içi aynı mağaza satışlarında %6’lık bir artış bekliyordu.

Starbucks hisseleri, kahve şirketinin beklentileri aşan ve 2024 mali yılı için korkulandan daha iyi bir satış görünümü sunan üç aylık sonuçları açıklamasının ardından Kasım ayının ilk yarısında yükselişe geçti. Hisse senedini aşırı ağırlıklı olarak değerlendiren Ivankoe’ye göre “yavaş Çin verileri” ve satış eğilimleri.

Wedbush Securities Inc. analisti Nick Setyan, kredi kartı verilerinin son üç haftadır yavaşlama sinyali vermesi nedeniyle yatırımcıların ABD’deki karşılaştırılabilir satışların bu çeyrekte konsensüs beklentilerinin altında kalabileceğinden endişe duyduğunu söyledi. Starbucks hakkında nötr bir notu var ve hisse senedini tüketici zayıflığı belirtilerine karşı en hassas hisselerden biri olarak nitelendiriyor.

Veriye dayalı araştırma firması M Science’a göre, atıştırmalık ve kahve endüstrisindeki satış eğilimleri, 19 Kasım’a kadar olan yedi günlük dönemde haftalık bazda yavaşladı. Analist Matthew Goodman, 1 Aralık tarihli notunda, satışlardaki yavaşlamanın Starbucks’taki yumuşak trendlerden kaynaklandığını yazdı. Bu, Kırmızı Kupa Günü (16 Kasım) dahil olmak üzere, boykotlar ve son işçi grevleri arasında trendlerin yavaşladığı üst üste üçüncü haftaya işaret ediyor. ABD’de 200 kadar yeri etkiledi.

S&P 1500 Bileşik Restoranlar Endeksi’nin yüzde 11’lik kazancına karşılık Starbucks’ın hisseleri bu yıl yüzde 1,6 düştü.

Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir