İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Bitcoin ETF Heyecanı Wall Street’te 100 Milyar Dolarlık Kripto Potansiyelini Gözetliyor

Bitcoin ETF Heyecanı Wall Street’te 100 Milyar Dolarlık Kripto Potansiyelini Gözetliyor

Bitcoin'de Bölünmenin Etkisi ve Yatırımı

Bitcoin ETF Heyecanı Wall Street’te 100 Milyar Dolarlık Kripto Potansiyelini Gözetliyor

Bitcoin ETF Heyecanı Wall Street’te 100 Milyar Dolarlık Kripto Potansiyelini Gözetliyor

Wall Street‘te kriptonun büyük atılımı olarak lanse ediliyor: Dijital para yatırımını kurumsal ve perakende kitlelere açacak olan Bitcoin borsa yatırım fonlarının yakında gelişi.

Bu, dünyanın en büyük tokenindeki, servet yöneticileri ve mali danışmanlar gibi kişilerin nihayet trilyon dolarlık portföylerinin küçük bir kısmını kripto vaadi üzerine harcamaya başlayacağı yönündeki iddialara ilişkin en son heyecan döngüsünü tetikliyor.

Düzenleyici sarkacın yaklaşmakta olan salınımına teşekkür ederiz. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun, muhtemelen Ocak ortasına kadar veya daha erken bir zamanda, on yıl boyunca böyle bir talebi reddetmesinin ardından, vergi verimliliği ve maliyet etkinliğiyle ünlü ETF ambalajında ​​Bitcoin alıp satacak uygulamalar borsada işlem gören fonlara yeşil ışık yakması bekleniyor.

İlk bakışta, FTX patlamasının sektörün en büyük varoluşsal krizini tetiklemesinden ve uzun süredir geleneksel finansa hakim olan kripto karşıtlarını cesaretlendirmesinden bir yıl sonra, dijital varlık savunucularına bir kurtuluş yolu sunuyor.

Bloomberg Intelligence’ın tahminlerine göre, BlackRock, Fidelity ve Invesco gibi saygın ağır topların muhtemelen dahil olmasıyla spot Bitcoin ETF pazarı, zaman içinde 100 milyar dolarlık bir ezici güce dönüşme potansiyeline sahip. Konuya aşina bir kişiye göre, Invesco Ltd. ile bir uygulama üzerinde çalışan Galaxy Digital Holdings Ltd., bu ayın başlarında yaklaşık 300 yatırım uzmanıyla, ETF’nin çıkışı yaklaşırken Bitcoin’e tahsis konusunda bir görüşme gerçekleştirdi.

Jeff Janson çıkışa hazırlananlardan biri. Napoli merkezli Florida merkezli Summit Wealth’in servet danışmanı, genç ve yaşlı yatırımcılardan şimdiden çağrılar aldı.

Firması yaklaşık 550 milyon doları yöneten Janson bir röportajda, “Şu anda SEC’in nihayet onay vermesine bakıyormuşuz gibi hissediyorum” dedi. “Ve benim inancım şu ki, bu tür bir paketleyiciye bir kez eriştiğinizde, kurumsal düzeyde önemli miktarda ilgiye sahip olacağınızı düşünüyorum.”

En azından durum böyle

Çoğu kişi için, FTX sonrası şok dalgaları yatırım dünyasında yankılanmaya devam ediyor ve spekülatif coşku günlerine kıyasla kriptoyla ilgili her şeye olan ilgiyi azaltıyor. Sam Bankman-Fried’ın imparatorluğunun destansı çöküşünün ardından sıradan yatırımcılar piyasadan büyük ölçüde uzak kaldı. Ve son ralliye rağmen Bitcoin 2021’deki yüksek seviyesinin yakınında bile değil.

Bu arada, daha önce dijital varlıkların erdemlerini öne çıkaran Paul Tudor Jones gibi hedge fon yöneticileri son zamanlarda sessiz kaldı. Büyük varlık yöneticileri, gördükleri kripto fırsatını büyük ölçüde açıklamayı reddetti. Bitcoin ETF’lerinin zaten onaylanmış olduğu ve BlackRock’un XRP tokenini tutan bir fon için başvuruda bulunduğuna dair yanlış iddialar da dahil olmak üzere bir dizi dolandırıcılık olayı (her ikisi de başlangıçta fiyatları yükseltti), sektörün geride kaldığı yönündeki sahte geçmişi iddialarını daha da zayıflattı.

Ancak yeni keşfedilen iyimserliğin büyük bir nedeni, dijital para birimlerinin finansal sistemdeki yıkıcı çekiciliğiyle olduğu kadar, para yönetimi endüstrisine yerleştirilen teşviklerle de ilgilidir. Şu anda yatırımcıların kullanımına yalnızca vadeli işlemlere dayalı Bitcoin ETF’leri sunuluyor ve bunlar, getirileri tüketen ek maliyetlerle birlikte gelebilir. Saf Bitcoin isteyen yatırımcılar, Coinbase gibi platformlar veya Robinhood gibi uygulamalar aracılığıyla erişim sağlıyor; bu da müşterilerinin portföyünü denetleyenlerin, kripto yatırımlarının akışını doğrudan denetleme yeteneğinden feragat ettiği anlamına geliyor.

Y kuşağı yatırımcılardan ve yüksek net değere sahip bireylerden Bitcoin ETF’nin yıkıcı potansiyeli hakkında sorular alan Chuck Cumello’ya göre, ETF bu nedenle oyunun kurallarını değiştiren bir şey.

Essex, Connecticut’taki Essex Finansal Hizmetler başkanı ve icra kurulu başkanı, “Bir müşterinin yatırım danışmanlığı hesabında uzun süre tutmak için bir işlem yapmak basit ve kolay olurdu” dedi.

ETF ihraççılarının hedeflemek istediği kişilerin kurumların olabileceğine dair bir başka kanıt daha var: IBTC ve BTCO gibi kulağa hoş gelen işaretler, ürünlerin danışmanlık piyasasını hedefleyeceğini öne sürüyor.

Bloomberg Intelligence’dan Eric Balchunas ve James Seyffart bir notta şöyle yazdı:

“Göstergeler daha eğlenceli olduğunda, bu genellikle amaçlarının genç perakende yatırımcılar olduğunu gösteriyor; bu durumda bu yatırımcılar bu fonlar için büyük bir hedef kitle olmayacaklar.”

Örnek olarak: Fort Wayne, Indiana’daki Compass Financial Advisors’ta Chris Swanson ve James Weber, bir tür özel yatırım stratejisi olan model portföyler oluşturuyor. Müşterilerine genellikle belirli bir yüzdeyi kripto para birimleri gibi alternatif varlıklara nasıl tahsis edecekleri konusunda tavsiyelerde bulunurlar.

Örneğin, bir portföyün %55’i hisse senetlerine, %25’i tahvillere ve %20’si nakit, alternatifler ve dijital varlıklara yönelik olabilir. Spot fonlar piyasaya sürüldükten sonra firmanın mevcut kripto bahisleri (örneğin, Bitwise’ın Crypto Industry Innovators ETF’si (BITQ) aracılığıyla) muhtemelen mevcut olduğunda Bitcoin ETF’lerine aktarılacak.

Swanson, kripto riskine ilişkin olarak “Müşterilerimiz için iyi performans gösterdiğimizden emin olmak istiyoruz ve bunun diğer danışmanlara göre performansımızı farklılaştıracağını düşünüyoruz” dedi.

Uyarı sözü, 2 milyar dolarlık kayıtlı yatırım danışmanı Pence Wealth Management’ın kurucusu Laila Pence’den geliyor. Genç müşteriler arasında dijital varlığa olan ilginin, her türden madeni paranın hızla arttığı baş döndürücü salgın günlerinden bu yana önemli ölçüde azaldığını söylüyor. Ayrıca borsanın bu yıl da iyi gittiğini hatırlatıyor onlara.

“S&P ve Nasdaq bu yıl bu kadar iyi performans gösterirken ve bu daha güvenli ve güvenilirken neden risk alasınız ki?” dedi Newport Beach, Kaliforniya’dan.

Ancak kripto para boğalarının vurgulaması gereken daha büyük bir nokta var: ETF, itibarını kaybetmiş bir varlık sınıfını normalleştirecek. Coinbase, şeffaflığının ve likiditesinin kurumsal karşı taraflar için uyum dostu bir fırsat sunduğunu ve potansiyel olarak yeni borç verme ve türev ticaretini serbest bıraktığını öne sürüyor.

Bir raporda, “Dolayısıyla, Bitcoin’in benimsenmesi için bir ETF’nin temsil ettiği şey, bu ürünlere anlık girişlerin ötesine uzanıyor ve potansiyel olarak piyasayı tamamen benzeri görülmemiş şekillerde yeniden şekillendiriyor” dedi. “Yine de bunun ortaya çıkmasının zaman alacağını düşünüyoruz.”

Bitcoin ETF Heyecanı Wall Street’te 100 Milyar Dolarlık Kripto Potansiyelini Gözetliyor-Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir