Bitcoin'de Bölünmenin Etkisi ve Yatırımı

Bitcoin 2023’teki En Yüksek Seviyesine Yükseldi ve Geçtiğimiz Yıla Göre Yüzde 130 Artış Kaydetti

Bilim ve Teknoloji Ekonomi ve Para

Bitcoin 2023’teki En Yüksek Seviyesine Yükseldi ve Geçtiğimiz Yıla Göre Yüzde 130 Artış Kaydetti

Bitcoin 2023’teki En Yüksek Seviyesine Yükseldi ve Geçtiğimiz Yıla Göre Yüzde 130 Artış Kaydetti

  • Bitcoin Perşembe günü 2023’ün en yüksek seviyesini gördü ve 24 saat içinde %4,5 oranında artış göstererek 37.200 dolara yaklaştı.
  • Kripto para birimi son 12 ayda %134 değer kazandı ve yılbaşından bu yana %122 artış gösterdi.
  • Spot Bitcoin ETF’si etrafında iyimserlik oluşmaya devam ediyor ve CoinDesk Perşembe günü erken işlemlerde kısa süreli bir daralma kaydetti.

Bitcoin, Piyasa değerine göre dünyanın en büyük kripto para birimi. Token, erken işlemlerde 24 saatte yüzde 4,4 artışla 37.200 dolarda seyrederek 18 ayın en yüksek seviyesinde işlem gördü. Kripto bu yıl yaklaşık %122 ve son 12 ayda ise %134 oranında değer kazandı.

Bu ralli, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun spot bitcoin ETF’lerinin potansiyel onayı konusunda finans firmalarıyla yaptığı görüşmeleri çevreleyen aylardır süren start-stop momentumunun ardından geldi. Çarşamba günü geç saatlerde, düzenleyicinin, Grayscale Bitcoin Trust’ı bir ETF’ye dönüştürme girişiminde yakın zamanda SEC’e karşı yasal bir zafer elde eden bir dijital varlık şirketi olan Grayscale ile konuyla ilgili yeni görüşmeler başlattığı yönünde raporlar ortaya çıktı.

Bloomberg Intelligence’daki stratejistler, Ocak ayına kadar ABD’de bir spot ETF’nin onaylanma şansının %90 olacağını tahmin ediyor. Spot ETF’ye ilişkin heyecan tüm yıl boyunca artıyor ve BlackRock gibi fon yönetimi devlerinin başvuru sahipleri SEC’in onayı için kuyrukta bekliyor.

Bu arada CoinDesk Perşembe günü, Asya işlem saatlerindeki dört saatlik periyotta açığa satış yapan satıcıların Bitcoin pozisyonlarında yaklaşık 50 milyon dolar tasfiye ettiğini gösterdiğini ve bu durumun “kısa sıkışmayı” tetiklediğini ve bunun da günkü rallinin ivme kazanmasına yardımcı olduğunu bildirdi.

Ayrıca şu anda piyasada bulunan Bitcoin arzının düşük olması da fiyatın yükselmesine yardımcı oluyor. Glassnode’a göre dolaşımdaki Bitcoin arzı son derece düşük, uzun vadeli yatırımcılar fiyatların daha da artmasını beklerken zulalarını ellerinde tutuyorlar. Bir rakam, minimum harcama geçmişine sahip cüzdanlarda tutulan Bitcoin miktarının yakın zamanda 15,4 milyonun üzerinde rekora ulaştığını gösteriyor.

Ufukta, Bitcoin’in sözde “halving” olayının 2024’ün ortalarında gerçekleşmesi bekleniyor ve bazı endüstri uzmanları bunun sonunda tokenin fiyatını 100.000 doların üzerine çıkarabileceğini söylüyor. Kriptoda “yarılanma”, madencilere ödüllendirilen bitcoin sayısının yarıya indirilmesiyle gerçekleşir. Önceki üç yarılanmanın her birini, 12 ay içinde tüm zamanların en yüksek seviyeleri izledi.

Kaynak: businessinsider

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir