Canan Karatay ile Sağlık-Yorgunluk

Bahar Alerjisine Karşı Neler Yapılabilir?

Sağlık

Bahar Alerjisine Karşı Neler Yapılabilir? yazımızda Bahar aylarında sıklıkla polen alerjisi yaşayanların neler yapabileceğini ve nelere dikkat etmeleri gerektiğini yazdık.

Bahar Alerjisine Karşı Önlem

Bahar alerjisi polenlerin ortaya çıkmasıyla pek çok kişiyi etkilemeye başladı. İnsanların devamlı burunları akıyor, hapşırma yaşanıyor ve gözleri yanıyor. Polen alerjisi sadece gençleri değil, her yaştan kesimi etkiliyor. Alerjiler genelde bahar aylarında ortaya çıksa da sonbahar aylarında da bu tür sıkıntılar ortaya çıkmaktadır. Alerji aslında zararlı olmayan maddelerin, vücudun bu zararlı olmayan maddelere verdiği reaksiyon sonucu oluşmaktadır. Bu maddelere alerjen ismi verilmektedir. Bahar aylarındaki alerjiyi sıklıkla polenler yapmaktadır. En sık görülen ev içi alerjen ev tozu, ev dışı alerjen de polendir.

Alerjiler Neden Çoğaldı? Psikolojik

Bahar Alerjisinin Belirtileri

Alerjinin hangi organı etkilediğine karşı önlem alınmaktadır. Göz yanması için göze önlem alınır. İlaç tedavisi ile bahar alerjisinin önüne geçilebilmektedir. İki tür ilaç çözümü vardır. İlkinde alerjinin neden olduğu burun akıntısı, kaşınma ve göz yanması gibi sorunları çözen, diğeri ise alerjinin kaynağını çözen tedavi vardır. Bu tür ilaçları kombine kullanmak gerekir. Bu tür sorunları olanlar bir hekime başvurmalıdır. Şikayetler organın tutulmasına göre değişmektedir. Örneğin; üst solunum yolu tutulduysa; burun akıntısı, burun tıkanıklığı, su gibi burnun akması ve sabah kalktığınızda peş peşe hapşırma belirtileri vardır. Alt solunum yolları tutulduysa; bir broş spazmı söz konusu olabilir, öksürük ve nefes darlığı ortaya çıkabilir. Astım hastalarının astımı ortaya çıkabilir. Alerjik astım hastaları mutlaka doktora başvurmalıdır.

Astım Alerjisi Olan Çocuklarda-Mayt alerjisi
Mayt

Bahar Alerjisine Karşı Önlem İçin Polene ve Ev Tozuna Dikkat

Alerji tedavilerinde medikal tedavinin yanında kaçınma tedavisi de çok önemlidir. Kişi neye karşı alerjik olduğunu bilirse, ondan kaçınabilir. Bu yüzden cilt testleri yapılmaktadır. Cilt testleriyle kişinin ev tozuna mı, polene mi ya da küf mantarına mı alerjisi olduğu tespit edilebilmektedir. Ev tozu olanlar halıdan uzak durmalıdır. Duvardan duvara uzanan halılardan uzak durulmalıdır. Yatak odasında halı bulundurulmamalıdır. Olan halılar iyice temizlenmeli, yatak ve nevresimler haftalık değiştirilmelidir. Bunlar en az 60 derecede yıkanmalıdır. Alerjiye neden olan küçük böcekler (maytlar) 60 ve üstü derecelerde yok olmaktadır. Kaz tüyü ve kuş tüyü eşyalardan uzak durulmalı, pamuklu ve sade eşyalar kullanılmalıdır. Perdelerin sık yıkanabilir olanlarından tercih edilmelidir. Kapalı ortamlarda bulunan kişilerin klima temizliğine dikkat etmesi gerekiyor. Klima kullananların, klimanın bakımına ve temizliğine dikkat etmesi gerekiyor.

Alerji Neden Arttı?

Teknoloji ve şehir yaşamı alerjik sorunların artmasına neden oldu. Kırsal kesimlerde yaşayanlarda daha az alerjik sorunlar yaşanmaktadır. Doğadan uzak kalmak en büyük nedenler arasındadır. Tüketilen ürünlerin hormonlu ve suni olması ayrıca doğallıktan uzak kalınması alerjiyi arttırmaktadır. Çok fazla hijyenik olmakta alerjiyi tetiklemektedir. Bakılacak olursa; köy hayatı yaşayan çocuklara kıyasla şehir hayatı yaşayan çocukların daha fazla alerjiye yakalandığı tespit edilmiştir. Mikroplardan çok da uzaklaşmamak gerekir. Temizliği fazla abartmamak en doğrusu olacaktır.

Alerjisi Olanlara Tavsiyeler

Kişinin toz ve dumandan uzak durması önceliği olmalıdır. En önemlisi sigara dumanından uzak durulmalıdır. Sigara içmemek ve sigara içilen ortamda durmamak gerekir. Ev tozundan uzak durmak gerekir. İlkbahar ve sonbahar başlangıçlarında sabah erken saatlerde aktivite yapmaktan uzak durun. Bu saatlerde polenler etrafa dağılır. Çok ciddi alerjisi olanlar dışarıdan eve geldiğinde elbisesini çıkarmalı ve banyo yapmalıdır. Çamaşırlar sabahları dışarıda kurutulmamalıdır. Kedi ve köpek besleyenler, hayvanlarını yatak odasına almamalıdır.

Bahar Alerjisine Karşı Neler Yapılabilir?-Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ferah Ece‘nin videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir