İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Altın, Zayıf Çin Verilerinin Ardından Doların Güçlenmesiyle 1 Haftanın En Düşük Seviyesine Geriledi!

Altın, Zayıf Çin Verilerinin Ardından Doların Güçlenmesiyle 1 Haftanın En Düşük Seviyesine Geriledi!

Yatırım Aracı olarak Altın

Altın, Zayıf Çin Verilerinin Ardından Doların Güçlenmesiyle 1 Haftanın En Düşük Seviyesine Geriledi!

Altın, Zayıf Çin Verilerinin Ardından Doların Güçlenmesiyle 1 Haftanın En Düşük Seviyesine Geriledi!

Altın Salı günü yatırımcıların Çin’deki zayıf veriler sonrasında ABD dolarına yönelmesiyle bir haftanın en düşük seviyesine geriledi, ancak ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımlarına ara vereceği yönündeki artan beklentiler kayıpları sınırladı.

Spot altın GMT 09:41 itibariyle %0,4 düşerek ons ​​başına 1.930,44 dolara geriledi ve Ağustos ortasından bu yana en büyük günlük düşüşünü yaşadı. ABD altın vadeli işlemleri %0,6 düşüşle 1.956,20 dolara geriledi.

Altını diğer döviz sahipleri için daha pahalı hale getiren dolar, Çin’in hizmet faaliyetinin Ağustos ayında son sekiz ayın en yavaş temposunda arttığını gösteren verilerin ardından %0,4 artışla üç ayın en yüksek seviyesine ulaştı. [AMERİKAN DOLARI/]

Ancak faiz artışlarının sona erebileceği beklentisiyle altın fiyatlarındaki düşüş sınırlı kaldı.

Kinesis Money piyasa analisti Carlo Alberto De Casa, “Eylül ayında Fed’in güvercin bir tutum sergilemesi beklentisi altının aşağı yönlü hareketini sınırlandırıyor” dedi.

Enflasyon ve resesyona ilişkin endişelerin azalmasıyla ABD’den gelen son ekonomik veriler yumuşak iniş ihtimalini destekledi ve Fed’in faiz oranlarını daha fazla artırmak zorunda kalmayacağı yönündeki beklentileri güçlendirdi.

CME FedWatch aracına göre yatırımcılar, Fed’in 19-20 Eylül’deki politika toplantısında faiz oranlarını değiştirmeme ihtimalini %93, yılın geri kalanında ise faiz oranlarının mevcut seviyelerde kalma ihtimalini yaklaşık %60 olarak görüyor.

Faiz getirmeyen altın, faiz oranları yükseldiğinde cazibesini kaybetme eğiliminde oluyor. Hafta boyunca konuşma yapması beklenen Fed yetkililerinin yorumları da odak noktası olacak.

FXTM kıdemli araştırma analisti Lukman Otunuga, bir notunda “Altın bir sonraki önemli hamlesini tetiklemek için yeni bir temel katalizör arıyor gibi görünüyor” dedi.

“Bu arada değerli metal, günlük grafiklerde 50 günlük SMA’nın altındaki zayıflığıyla 1.920 dolara doğru bir yol açarak tükenme işaretleri gösteriyor.”

Spot gümüş yüzde 2 kayıpla ons başına 23,48 dolara gerileyerek bir ayın en büyük günlük düşüşünü kaydetti.

Platin %1,3 düşüşle 941,20 dolara, paladyum ise %0,9 düşüşle 1.210,42 dolara geriledi.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir