Kriptonun Bir Köşesi 15 Milyar Dolarlık Artışın Ardından Rekor Seviyeye Yakın!

Kriptonun Bir Köşesi 15 Milyar Dolarlık Artışın Ardından Rekor Seviyeye Yakın!

Kriptonun Bir Köşesi 15 Milyar Dolarlık Artışın Ardından Rekor Seviyeye Yakın!

Kripto paranın bir köşesi, dijital varlıktaki uzun süreli düşüşten kurtularak tüm zamanların en yüksek seviyesine dokunma mesafesine geldi.

Sektör, blockchainlerin işletilmesine yardımcı olmak için tokenların taahhüt edilmesiyle kazanılan ödüllere daha kolay erişim sağlayan likit staking sektörüdür. DefiLlama verileri, likit staking hizmetlerinde kilitlenen varlıkların değerinin, kripto paranın krizden çıktığı Haziran 2022’deki en düşük seviyesinden %292 artarak 20 milyar dolara çıktığını gösteriyor.

Bu, likit staking’in merkezi olmayan finansın veya insanların aracılar olmadan otomatik, blockchain tabanlı yazılım aracılığıyla ticaret yapmasına, borç vermesine ve borç almasına olanak tanıyan DeFi’nin en büyük segmenti haline gelmesine yardımcı oldu. Daha önce kredi verme, DeFi teknolojisinin en önemli uygulamasıydı.

Lido ve Rocket Pool gibi likit staking protokolleri, TerraUSD stablecoin’in çöküşünün 2 trilyon dolarlık kripto pazarındaki bozgunu daha da şiddetlendirmesiyle düşüşe geçmeden önce 21 milyar doların biraz üzerinde varlıkla geçen yılın nisan ayında zirveye ulaştı. Büyük tokenlerin fiyatları ve DeFi hizmetlerinin büyük bir kısmına olan ilgi, 2021 ve 2022’de belirlenen rekorların çok altında kalıyor; bu, likit stake etmedeki toparlanmayla keskin bir tezat oluşturuyor.

Geçtiğimiz yıl ağda yapılan yükseltmelerin bir parçası olarak ticari açıdan en önemli blockchain olan Ethereum tarafından benimsendikten sonra staking’in popülaritesi arttı. Ethereum’un işletilmesine yardımcı olmak için Ether tokenlarını kilitleyen kişiler şu anda daha fazla coin şeklinde yılda yaklaşık %4’e eşdeğer bir kazanç elde ediyor. Solana ve Cardano gibi rakip blok zincirleri de staking ödülleri sunuyor.

Staking hizmet sağlayıcısı Attetant’ın baş iş sorumlusu Steve Berryman’a göre, doğrulayıcıların (coin taahhüt eden ve Ethereum işlemlerinin onaylanmasına yardımcı olan katılımcılar) sayısı, Nisan ayında ağda yapılan büyük bir geliştirmeden sonra neredeyse %40 arttı.

Staking’e doğrudan katılmak karmaşık yazılım ve donanım gerektirir. Ethereum söz konusu olduğunda, belirli bir süre için en az 32 Ether’in (mevcut fiyatlarla yaklaşık 52.000 dolara eşdeğer) kilitlenmesini de gerektirir. Liquid staking protokolleri teknik yükü omuzlar, daha küçük yatırımları kabul eder ve kullanıcılara başka yerlerde kullanabilecekleri rehinli koinlerin bir versiyonunu sunar.

Riskler, Düzenlemeler

Messari araştırma analisti Kunal Goel, hizmetleri “devlet tahvillerinin zincir üstü eşdeğeri” olarak tanımladı. “Tamamen risksiz olmasalar da, daha düşük riski temsil ediyorlar ve henüz herhangi bir hack veya istismara maruz kalmadılar” dedi.

Likit staking protokollerindeki toparlanma, Kraken ve Bitstamp gibi şirketlerin buradaki ürünleri durdurmasına yol açan merkezi borsalardaki staking ürünleri de dahil olmak üzere ABD’de kriptoya yönelik düzenleyici baskıların ortasında geldi.

Diğer rejimler de stake etme konusunda sert bir duruş sergilediler. Hong Kong’un dijital varlık platformlarına yönelik kural kitabının bu tür ürünleri yasakladığı düşünülürken, Singapur bunları perakende yatırımcılar için yasakladı.

DACM kurucu ortağı Richard Galvin, “Merkezi borsalar tarafından sunulan staking ürünlerine yönelik düzenleyici baskılar, likit staking’e kesinlikle yardımcı oldu” dedi.

DefiLlama’ya göre Lido, platformda kilitli olan 14 milyar dolarlık varlığa göre artık en büyük DeFi hizmeti olarak yer alıyor. Lido’nun yerel tokeni bu yıl %60 artış göstererek en büyük 100 kripto varlığın göstergesindeki %27’lik artışı aştı.

Kriptonun Bir Köşesi 15 Milyar Dolarlık Artışın Ardından Rekor Seviyeye Yakın!-Kaynak: bloomberg

Yorum yapın