Bilim ve Teknoloji

Huawei ve Çin’in En Büyük Çip Üreticisi SMIC, Telefon İçin Gelişmiş 7 Nanometre İşlemci Üretti!

Huawei ve Çin’in En Büyük Çip Üreticisi SMIC, Telefon İçin Gelişmiş 7 Nanometre İşlemci Üretti!

Huawei ve Çin’in En Büyük Çip Üreticisi SMIC, Telefon İçin Gelişmiş 7 Nanometre İşlemci Üretti!

Analiz firması TechInsights’ın hazırladığı bir rapora göre, Huawei Technologies ve Çin’in en büyük çip üreticisi SMIC, en yeni akıllı telefonuna güç sağlamak için gelişmiş bir 7 nanometre işlemci üretti.

TechInsights’ın Pazartesi günü Reuters ile paylaştığı raporda, Huawei’nin Mate 60 Pro‘sunun, Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC) tarafından Çin’de üretilen yeni bir Kirin 9000s çipiyle güçlendirildiği belirtildi.

Huawei geçen hafta Mate 60 Pro telefonunu satmaya başladı. Sağlanan teknik özellikler uydu aramaları yapma yeteneğinin reklamını yapıyordu ancak içindeki yonga setinin gücü hakkında hiçbir bilgi vermiyordu.

Araştırma firması, işlemcinin SMIC’in en gelişmiş 7nm teknolojisini kullanan ilk işlemci olduğunu ve Çin hükümetinin yerli bir çip ekosistemi oluşturma girişimlerinde bir miktar ilerleme kaydettiğini öne sürdüğünü söyledi.

Telefonun Çin’deki alıcıları, sosyal medyada Mate 60 Pro’nun en üst düzey 5G telefonları aşan indirme hızlarına sahip olduğunu öne süren sökme videoları yayınlıyor ve hız testleri paylaşıyor.

Telefonun piyasaya sürülmesi Çinli sosyal medya kullanıcılarını ve devlet medyasını çılgına çevirdi; bazıları bunun ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo’nun ziyaretiyle aynı zamana denk geldiğini belirtti.

ABD, 2019’dan itibaren Huawei’nin en gelişmiş telefon modellerini üretmek için gerekli olan çip yapım araçlarına erişimini kısıtladı; şirket, stoklanmış çipleri kullanarak yalnızca sınırlı sayıda 5G modeli piyasaya sürebildi.

Ancak araştırma firmaları Temmuz ayında Reuters’e, Huawei’nin yarı iletken tasarım araçlarındaki kendi ilerlemelerini ve SMIC’in çip üretimini kullanarak bu yılın sonuna kadar 5G akıllı telefon endüstrisine geri dönmeyi planladığına inandıklarını söyledi.

TechInsights analistlerinden Dan Hutcheson, Reuters’e bu gelişmenin ABD’nin “yüzüne atılan bir tokat” gibi geldiğini söyledi.

“Raimondo işleri sakinleştirmeye çalışıyor ve bu çip ‘bakın ne yapabiliriz, size ihtiyacımız yok’ diyor” dedi.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir