Anasayfa » Ekonomi ve Para » Altın Fiyatları Doların Etkisiyle Düşüşte ve Fed’in Şahin Konuşmasıyla Getiriler Artıyor!

Altın Fiyatları Doların Etkisiyle Düşüşte ve Fed’in Şahin Konuşmasıyla Getiriler Artıyor!

Yatırım Aracı Altın-Altın değeri

Altın Fiyatları Doların Etkisiyle Düşüşte ve Fed’in Şahin Konuşmasıyla Getiriler Artıyor!

Altın Fiyatları Doların Etkisiyle Düşüşte ve Fed’in Şahin Konuşmasıyla Getiriler Artıyor!

Altın fiyatları Salı günü Asya ticaretinde düştü; Fed yetkililerinin bankanın yüksek faiz oranlarına yönelik görünümünü yinelemesiyle güçlenen doların ve yüksek Hazine getirilerinin sürekli baskısıyla karşılaştı.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari Pazartesi günü geç saatlerde yaptığı bir konuşmada, faiz oranlarının 2023’te en az bir kez daha arttığını gördüğünü ve oranların 2024 yılına kadar yüksek kalmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Onun yorumları, Fed Başkanı Jerome Powell’ın geçen hafta yaptığı, yapışkan enflasyon ve sıkı istihdam piyasasının muhtemelen bu yıl bir faiz artırımına daha yol açacağını söyleyen sözlerini tekrarladı. Powell ayrıca Fed’in hedef faiz oranının 2024 yılına kadar %5’in üzerinde kalacağını belirterek, gelecek yıl geniş bir faiz indirimi beklentisini de küçümsedi.

Yüksek getirilerin getirisi olmayan varlığa yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırması göz önüne alındığında, yüksek faiz oranlarına ilişkin görünüm altının görünümünü olumsuz etkiledi. Altın vadeli işlemlerinin son seanslarda spot fiyattan daha fazla değer kaybetmesiyle bu durum özellikle fiyatlara ilişkin görünüm üzerinde baskı oluşturdu.

Spot altın yüzde 0,1 düşüşle ons başına 1.913,62 dolara gerilerken, Aralık ayında vadesi dolacak altın vadeli işlemleri TSİ 00:02 itibarıyla ons başına yüzde 0,2 düşüşle 1.932,25 dolara geriledi. Her iki enstrüman da 11 günün en düşük seviyesindeydi.

Dolar 10 ayın zirvesinde, getiriler kapanışla 16 yılın zirvesine ulaştı

Metal piyasaları üzerindeki baskı, Fed’in şahin söyleminin doları bir dizi para birimi karşısında son 10 ayın en yüksek seviyesine itmesiyle birlikte daha güçlü dolardan kaynaklandı.

Hazine tahvili getirileri de Fed’in geçen haftaki toplantısının ardından yükseldi ve 10 yıllık gösterge faiz oranı 2007’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

ABD hükümetinin kapanmasına ilişkin artan korkular doların yükselişini pek caydırmadı; yüksek oranlar da doların altın karşısında güvenli liman cazibesini artırdı.

Kongrenin harcama yasasını geçirmek ve kapanmayı önlemek için bir haftadan az zamanı var. Ancak hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat liderler uzlaşmaya varma konusunda çok az ilerleme kaydedildiğini belirtti.

Altın güvenli bir liman olsa da geçmişteki hükümet kapanmaları sırasında çok az gerçek kazanç elde etti. 35 gün ile ABD tarihinin en uzun kapanışı olan 2018-2019 kapanması, spot fiyatlarda yalnızca 20 dolarlık bir değer artışı gördü.

Bakır fiyatları düşüyor, Çin’deki gerginlik devam ediyor

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, dünyanın en büyük bakır ithalatçısı olan Çin’deki ekonomik yavaşlamaya ilişkin devam eden endişelerin etkisiyle Salı günü kayıplarını artırdı.

Kuşatılmış emlak geliştiricisi China Evergrande Group’un (HK:3333) hükümet soruşturması nedeniyle yeni borç veremeyeceğini söylemesiyle bu hafta ülkeye yönelik duyarlılık yeni bir darbe aldı. Bu durum, hâlihazırda üç yıldır devam eden nakit sıkıntısıyla mücadele eden sektöre yönelik daha fazla düzenleyici incelemeye ilişkin endişeleri artırdı.

Gayrimenkul sektörü aynı zamanda bakır talebinin de önemli bir itici gücüdür. Bakır vadeli işlemleri yüzde 0,1 düşüşle pound başına 3,702 dolara geriledi ve 1,5 ayın en düşük seviyelerine yaklaştı.

Kaynak: Investing

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir